Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Možnosti nehormonálnej antikoncepcie

Napísal dňa 18. apríl 2018

Antikoncepcia je výsadou modernej ženy a prináša jej slobodu a možnosť určiť si, kedy a či chce otehotnieť. Nie ale všetky antikoncepcie však vyhovujú všetkým ženám. Aké sú iné možnosti?

Lokálna nehormonálna antikoncepcia so spermicídnym účinkom a bariérové ​​metódy 

Spoločné pre tieto metódy je nielen obohatenie antikoncepčného účinku o pôsobení antiinfekčnej v zmysle zníženie rizika prenosu pohlavne prenosných chorôb, ale súčasne nulové riziko pre užívateľky vďaka mechanickej zábrane u bariérovej antikoncepcie a nulovému vstrebávaniu účinných látok u spermicídov.

Tieto metódy sú vhodné pre ženy, u ktorých sa objavuje vysoké riziko pohlavných infekcií (v prípadnej kombinácie s hormonálnou antikoncepciou), pre ženy, ktoré nechcú alebo nemôžu užívať hormonálnu antikoncepciu, či ženy s nízkou frekvenciou styku.

Bariérové ​​metódy 

Prezervatívy (kondómy) sú väčšinou latexové zábrany prieniku spermií do pošvy. Na trhu je dostupných veľa druhov kondómov od rôznych výrobcov. Väčšina je elektronicky testovaná, a tak riziko prieniku spermií, vírusov či baktérií je nulové.

Ako bariéru možno použiť tiež cervikálny klobúčik, vaginálny pesar čiže ženský kondóm. Cervikálny klobúčik sa nasadzuje priamo na hrdlo maternice.

Pesary sú latexové kruhové membrány s pevnejším okrajom, ktoré sa vkladajú do pošvy tak, aby prekrývali hrdlo maternice. Ich veľkosť musí určiť lekár. V pošve je možné ich ponechať 72, respektíve 24 hodín. V súčasnej dobe nie sú pre malý záujem žien na našom trhu bežne dostupné.

5555

Spermicídy 

Táto lokálna nehormonálna antikoncepcia je založená na princípe znehybnenia spermií v ejakuláte. Druhým mechanizmom účinku je zahustenie vaginálneho hlienu, čím sa znižuje priepustnosť spermií smerom k maternicovému hrdlu.

Spermicídy novej generácie majú porovnateľnú antikoncepčnú účinnosť s perorálnou hormonálnou antikoncepciou.

Na našom trhu sú spermicídy dostupné vo forme krému s okamžitým nástupom účinku, ktorý pretrváva 10 hodín po zavedení, alebo vo forme globúl s nástupom účinku po 5 minútach od zavedenia a so 4 hodinovým účinkom. Dobou účinnosti pre krém a globuli sa mieni doba od zavedenia do styku. 

Vnútromaternicové telieska

Vnútromaternicové teliesko (IUD) prechádzalo vývojom tvaru a použitého materiálu. U nás sa najskôr používali špirály z inertného plastu, neskôr sa prešlo k telieskam s meďou v tvare písmena T. Tak sa k mechanizmu účinku, ktorý pravdepodobne vychádza z vyvolania chronického aseptického zápalu v dutine maternice cudzím telesom, pridáva efekt použitej medi, prípadne zlata či striebra.

IUD sa zavádza cez hrdlo maternice najlepšie pri menštruácii, kedy je hrdlo pootvorené a je istota, že žena nie je tehotná. Je opatrené silónovym vláknom, ktoré je možné odstrániť. Väčšina teliesok sa zavádza na dobu maximálne 5 rokov.

Absolútnou výhodou je nemožnosť zabudnúť použiť antikoncepciu alebo urobiť inú chybu v užívaní. Pre ženu je to veľmi účinné a prospešné, ale so sebou nesie aj isté riziká, z ktorých je nutné uviesť zvýšenie rizika mimomaternicového tehotenstva, riziká panvového zápalu a zvýšenia straty krvi pri menštruácii.

Zdroj: e-sante.fr, Foto: freeimages.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.