Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako predchádzať obezite

Napísal dňa 20. apríl 2018

Len prednedávnom, konkrétne 7. apríla, sa po celom svete, ale i na Slovensku oslavoval Svetový deň zdravia.

Aj tento rok bola prevencia nadváhy a obezity témou číslo jeden a či to tak bude aj na budúci rok, nemôžeme s istotou potvrdiť. Jedno vám ale potvrdiť môžeme, a to, že obezita – jedna z mnohých civilizačných chorôb, postihuje aj malé deti v predškolskom veku.

Môže za to najmä nesprávny spôsob stravovania rodičov, ktorý sa či chceme, či nie, prenáša aj na ich deti. Ako ale predchádzať obezite?

Základom je úprava jedálnička

Predchádzať obezite dokážete jedine úpravou jedálnička. Ak by sme vám mohli poradiť, kontaktujte dietológa alebo výživového poradcu, ktorý vám vytvorí jedálniček ušitý vám na mieru. Každý máme inú stavbu tela, iné percento tuku a povedať, že upravený jedálniček vášho priateľa pomôže aj vám, jednoducho nemôžeme. Ak ale chcete predchádzať obezite, musíte obmedziť príjem cukrov, pretože okrem obezity vás môže potrápiť aj cukrovka.

table-3289262_1280

Pozor ale, cukrovka sa môže objaviť aj po dlhodobom užívaní kortikoidov. Jednoducho je to vedľajší účinok, ktorému žiaľ lekári nedokážu zabrániť. Je to podobne ako pri rakovine. Chemoterapia ničí všetky bunky – aj zdravé, aj napadnuté.

Do svojho jedálnička zahrňte viac ovocia a zeleniny. Obmedzte mastné tuky a sladkosti. Cukor naše telo zabíja a ak by sme vám mohli odporučiť, skúste ho nahradiť napríklad jeho zdravšou variantou – stéviou.

Pohybu nikdy nie je dosť

Okrem úpravy jedálnička vám odporúčame začať sa viac hýbať. Kombináciou pohybu a úpravy stravovacích návykov zhodíte nadbytočné kilogramy aj v rizikových partiách a už sa nebudete musieť trápiť, že si v obchode budete musieť vyberať väčšie konfekčné veľkosti oblečenia – napríklad také tuniky pre moletky, „mom jeans“ a podobne.

Začnite jednoduchým plávaním a bicyklovaním. Ak vám to pôjde, pokojne si predplaťte permanentku do fitness centra. Po prvom možno nevydarenom tréningu to nesmiete vzdať. Chce to sebazaprenie, ale ak budete myslieť na to, že ide o vaše zdravie a že len vy dokážete niečo so svojim telom spraviť, podarí sa vám to.

Čísla nepustia

Magazín mamaaja.sk uvádza, že na Slovensku majú obezitu až 2/3 dospelých a výrazné narastá aj počet obéznych mladistvých. Obezitu nespôsobuje dlhodobé popíjanie kvalitnej kávy, ale nadmerný prísun cukrov, tukov a nedostatok pohybu. V európskych krajinách sa výskyt obezity a nadhmotnosti vyskytuje až u 30-80% ľudí, čo je dosť vysoké číslo.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.