Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Chráňte si svoje oči

Napísal dňa 23. apríl 2018

Chráňte svoje oči už v mladom veku a keď budete starší, nebudete mať problémy so zrakom.

Dioptrické okuliare už dávno nenosia len starší ľudia v dôchodkovom veku, ale aj čoraz viac detí. Vo veľkej miere má vplyv na túto nie príliš priaznivú situáciu práve počítačová a mobilná doba.

Dnes si už len málokto vie predstaviť jeden jediný deň bez televízora, počítača, tableta a mobiluChráňte svoje oči už v mladom veku a keď budete starší, nebudete mať problémy so zrakom.

Kvalitné osvetlenie v školách

Výrazný vplyv na zdravie vášho zraku má prekvapivo aj osvetlenie v školách. Väčšina slovenských škôl nemyslí na zabezpečenie kvalitného osvetlenia školských tried a to je problém. Keby investovali viac peňazí do trvácejšieho, kvalitnejšieho a dokonca aj lacnejšieho LED osvetlenia škôl a telocviční, ochránili by tak zrak všetkých žiakov študujúcich na danej škole.

face-2936245_1280

Ak sa nachádzajú triedy práve v takej časti školy, kde slnko nepresvieti komplet celé miestnosti, učitelia by mali byť povinný zasvietiť svetlo v triede.

Glaukóm a pravidelné kontrolovanie vnútroočného tlaku

Ak máte v rodine niekoho s glaukómom, mali by ste spozornieť. Práve táto choroba, ktorá trápi už aj mladšie generácie, môže výrazne ohroziť váš zrak a ak sa nebude liečiť, môžete oň aj prísť. Zelený zákal je veľmi nebezpečný, preto toto ochorenie nikdy nepodceňujte. Ak sa vám zdá, že horšie vidíte, zájdite na vyšetrenie. Oftalmológ vám spraví kompletné vyšetrenie – perimetriu, tonometriu a iné potrebné vyšetrenia a následne vám určí diagnózu. Každopádne, keď zistíte, že vidíte rozmazane, zavolajte do očnej ambulancie a objednajte sa.

Ak vám očný lekár potvrdí, že máte vysoký vnútroočný tlak, musíte rešpektovať lekárovo rozhodnutie a chodievať si ho dávať pravidelne kontrolovať. Príčinou vysokého vnútroočného tlaku môže byť nadmerná produkcia vnútroočnej tekutiny, alebo aj nedostatočná priechodnosť vnútroočných kanálikov.

Vedeli ste o tom, že klasické očné vyšetrenie dokáže odhaliť aj tieto choroby – nádor na mozgu, niektoré druhy leukémie, pásový opar, ale i niektoré typy boreliózy? V niektorých prípadoch dokáže dokonca odhaliť aj to najnebezpečnejšie ochorenie – ochorenie vírusom HIV.

Mobily, počítače, televízory

Ak si chcete chrániť svoje oči, nepozerajte tak často na svoje mobilné telefóny, vyhýbajte sa televízorom, obmedzte prácu na počítači a hlavne, keď sa vám zhorší videnie, nečakajte, že sa to upraví. Chráňte si svoj zrak, kým nie je ešte neskoro.

Zdroj: PR servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.