Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Diéta – to nie je len drina

Napísal dňa 30. apríl 2018

Stop odriekaniu! Diéta môže byť zdravá a chutná zároveň.

Mnohí z nás okrem svojej domácnosti začali v tomto období očisťovať aj svoje telo. Zelenina, ovocné smoothies a občasná prechádzka nám navodila lepší pocit zo samého seba, no na váhe sa to zatiaľ neodzrkadlilo.

Pečené rebierka na obed si vypýtali svoju daň a my neustále hľadáme spôsoby, ako by sme mohli schudnúť a pritom zostali verní preferovaným chutiam.

Diéta – to nie je len drina a odriekavanie si všetkých dobrôt. Ale…

Ak rozhodne nepatríte k tým, ktorí si ráno privstanú o 5,45 do fitka a za celý deň zjedia len šalátové listy, je čas, aby ste si urobili vyvážený jedálniček pozostávajúci aj z potravín, ktorých sa nemienite vzdať. V čase diéty by ste vaše jedlá a aj aktivity mali mať vopred naplánované, preto si spíšte zoznam obľúbených potravín a až potom sa vyberte do obchodu. Predídete tak nákupu zbytočností, na ktoré ani nemáte chuť, no v záchvate hladu si ich pridáte do nákupného košíka. Ak si stále neviete pomôcť, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám zostavia jedálniček šitý na mieru a odporučia tipy na to, ako efektívne chudnúť.

ketodieta

Často sa stretávam s klientmi, ktorí sa domnievajú, že keď znížia svoj denný kalorický príjem alebo vynechajú niektoré jedlá, ako napríklad večeru, budú automaticky chudnúť. V praxi to ale tak b vôbec nemusí. Naše telo je veľmi zložitý mechanizmus a nie vždy platí jednoduchá rovnica, že keď znížim príjem, chudnem, hovorí Martina Dvořáková, výživová odborníčka z KetoDiet.

Ak si jedálniček zostavujete sami, mali by ste vedieť, že pri diéte môže nastať aj opačná situácia telo začne panikáriť a bude si rýchlo ukladať zásoby na horšie časy.

Je to spôsobené predoetkým nedostatočným príjmom dôležitých živín. Najčastejším problémom je deficit bielkovín, resp. proteínov, ktorý v konečnom dôsledku spôsobuje únavu, ale aj to, že nechudneme, prípadne chudnutie prebieha len na úkor svalovej hmoty. My ale chceme znížiť predoetkým nadbytočné tukové zásoby a svalovú hmotu zachovať a ochrániť. Preto si myslím, že sa nevypláca experimentovať s vlastným telom a vždy je lepšie obrátiť sa na skúseného odborníka, ktorý nám pomôže s výberom vhodných potravín do nášho jedálnička. Čo je hlavné, špecialista vysvetlí kedy, v akom množstve a, hlavne, čo je vhodné jesť,“ dodáva Martina Dvořáková.

Maškrty, ktoré chudnutie spríjemnia

Či už máte radi sladké, mäso, alebo vo vašom dennom príjme nesmie chýbať dobrá hustá polievka, ktorá zahreje váš žalúdok, je predsa potrebná malá obmena. Dali by ste si na raňajky niečo sladké, no viete, že dať si čokoládovú buchtu je hriech? Určite však máte radi palacinky, preto vyskúšajte napríklad proteínovú palacinku s vanilkovou príchuťou. Ak ste skôr vyznávačmi slaného raňajkového menu, môžete vyskúšať proteínovú slaninovú omeletu. Práve vďaka zvýšenej dávke proteínov a obmedzenému množstvu sacharidov telo dokonale naštartujete k čerpaniu energie z vlastných tukov, čo v praxi znamená, že v kombinácii so správnym pohybom, pitným režimom a ostatnými vyváženými jedlami bude telo spaľovať a vy chudnúť. Takýto stav sa nazýva ketóza a obvykle telu trvá tri dni, kým sa do nej dostane.

Pre polievkárov…

Kapustnica, hustý hubový krém, fazuľová a šošovicová polievka od babky, to sú typické obľúbené slovenské mňamky. Zahustené polievky nám ale zaiste nepomôžu zhodiť na váhe a navyše náš žalúdok enormne zaťažujú najmä vďaka múke, ktorú tak rady používa pri robení zápražky naše mamy a staré mamy. Ak máte radi zeleninu, vyskúšajte napríklad cesnak, či paradajky, ktoré navyše obsahujú množstvo vitamínov a pomáhajú organizmu vybudovať dobrú imunitu. Príprava takýchto zeleninových polievok je oveľa jednoduchšia a menej náročná na čas.

Zdroj: PR Servis, Ketodiet, foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.