Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Kedy spozornieť pri znamienkach?

Napísal dňa 9. apríl 2018

Je možné ich jednoducho definovať ako malé hnedé fliačky tvorené zhlukmi pigmentu. Bunky, ktoré produkujú kožné farbivo melanín, ho jednoducho tvoria viac ako obvykle. Väčšie a výraznejšie pigmentové znamienka označované ako materské znamienka.

Niektoré materské znamienka máme od narodenia, iné sa objavia v priebehu života. Ich vznik ovplyvňujú predovšetkým gény a slnko, ktoré núti bunky melanocyty produkovať kožné farbivo, melanín, ako našu ochranu kože pred ultrafialovým žiarením. Zároveň ale môžu vzniknúť aj ako následok spálenie pokožky, zápalov, brania antikoncepcie, hormonálneho ochorenia či veku.

Hoci materské znamienka z 95% nezhubného charakteru, je vhodné im venovať pozornosť a pravidelne ich kontrolovať. Sebavyšetrenie spočíva v sledovaní pigmentových škvŕn a materských znamienok, či sa zväčšujú, menia farbu či sa na nich neobjavujú nejaké útvary ako ružové škvrnky, vyvýšené plôšky, alebo hrčky, hrubé šupinaté ložiská alebo krvácajúce útvary. Pokiaľ jedinec zaznamená akúkoľvek zmenu, potom by mal okamžite navštíviť odborníka.

456565

Riziko zhubného nádoru nemožno podceňovať

Zhubný nádor kože, takzvaný melanóm, je veľmi nebezpečný, pretože je schopný pomerne zavčasu metastázovať. Avšak ak je zachytený včas, pravdepodobnosť vyliečenia je takmer stopercentná. Najohrozenejšou skupinou sú tí, ktorí majú na svojej pokožke veľké množstvo znamienok (50-90 znamienok zvyšuje riziko malígneho melanómu až dvojnásobne).

A potom tiež muži okolo 50 rokov, ktorí najviac podceňujú prevenciu a na toto závažné ochorenie najčastejšie umierajú. Veľkú vinu za nárast melanómov odborníci pripisujú vysokému množstvu škodlivého UV žiarenia, ktorého sa na zemský povrch v strednej Európe dostáva asi o 20-30% viac, ako tomu bolo pred 40 rokmi. Je teda nutné chrániť telo pred týmto žiarením aj pri bežnom pobyte vonku, a nie len pri opaľovaní. Jedno až dve spálenia na slnku zvyšujú riziko vzniku melanómu u žien až 1,5 krát a u mužov 2,8 krát. Tri a viac spálení na slnku počas života zvyšujú riziko vzniku u žien 2,3 krát a u mužov 7,6 krát.

Dôkladné vyšetrenie dermatoskopom

Ak máte podozrenie na zlé znamienko či vám nejaké nevyhovuje len z čisto kozmetických dôvodov, navštívte zdravotnícke zariadenie, ktoré má s liečbou kožných zmien skúsenosti. Na základe vyšetrenia sa dozviete, či je nutné radikálne operačné riešenie alebo je možné kozmetické odstránenie alebo len sledovanie znamienka.

V indikovaných prípadoch by nemalo chýbať dermatoskopické vyšetrenie. Ide o podrobné skontrolovanie materských znamienok pomocou špeciálnej svetelne lupy, ktorá umožňuje lepšie zhodnotiť štruktúru, okraje a rozloženie pigmentu v znamienku, ktoré klinickým vyšetrením nejde rozpoznať. Dermatoskopické vyšetrenie nie je možné podceňovať ani preceňovať, a preto by malo byť pravidlom s následným histologickým vyšetrením.

Mýtus či pravda?

Poranením materského znamienka dochádza k väčšiemu riziku vzniku rakoviny kože.

Pravda: Tieto teórie neboli nikdy dokázané. Keď už sa tak ale stalo, išlo o melanóm, ktorý bol v počiatočnom štádiu malého nádoru a mal ložiská v tele.

Solárium tiež ovplyvní zmeny na koži.

Pravda: Áno, soláriá majú na kožu neblahý vplyv, najmä u mladých ľudí. Riziko rakoviny sa zvyšuje dvojnásobne.

Keď je znamienko bezfarebné, netreba sa báť.

Pravda: Bezfarebným znamienkam by sme mali venovať rovnakú pozornosť ako tým zafarbeným, lebo aj tie môžu spôsobiť rakovinu kože. Ak znamienko zmenilo farbu, navštívte lekára.

Nebezpečné len znamienka vyrastajúce nad okolitú kožu.

Pravda: To je sčasti pravda, ale veľakrát sú nebezpečnejšie práve ploché. Môže sa z nich vyvinúť malígny melanóm.

Zdroj: newshealthmagazine.com, Foto: pixabay.com