Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Pozor pri turistike

Napísal dňa 26. apríl 2018

Aké sú chyby, ktoré robíme na vysokohorskej turistike.

Vysokohorská turistika a celkovo turistika je šport, ktorý posilňuje nielen naše svalstvo, ale i našu myseľ. Prináša nám relax v podobe čerstvého vzduchu ďaleko od rušných miest.

Tí z vás, ktorí chodievate pravidelne do hôr, si uvedomujete, že akékoľvek podcenenie počasia a terénu by vás mohlo dokonca stáť aj život. Nerobte preto tieto chyby, ktoré robí väčšina „turistov“.

Preceňujeme vlastné schopnosti

Ak ste doteraz nikdy nevyšli na žiadny vysoký kopec, musíte si uvedomiť, že vysokohorskú turistiku nezvládnete. Najprv musíte posilniť svalstvo, prejsť si pár menších turistických trás v okolí a až potom si môžete trúfnuť na niečo náročnejšie, dlhšie. V žiadnom prípade sa hneď nepúšťajte do náročných niekoľkohodinových vysokohorských turistík, kde navyše ani nebudú žiadne horské chaty – pre vás záchytné body, kde sa budete môcť občerstviť a zregenerovať na chvíľu. Boli by ste prekvapení, koľkí ľudia podceňujú svoje vlastné schopnosti a trúfajú si na obtiažne turistické trasy.

hiking-2618010_1280

Nepodceňujte preto svoje schopnosti a ak chcete ísť niekedy do výšky vyššej ako 2000 m.n.m, trénujte menšie trasy. Ak svoje schopnosti preceníte, po návrate z túry vám ani termoterapia v kúpeľoch nedokáže zregenerovať unavené a presilené svalstvo.

Neberieme si dostatočnú výbavu

Bez kvalitnej výbavy vysokohorskú turistiku jednoducho nezvládnete. Sem-tam sa vám možno stane, že stretnete vo vysokých polohách ľudí v plátených teniskách a v kraťasoch, keď je hore ešte sneh.

Nepodceňujte výkyvy počasia na horách a brávajte si dostatočnú výbavu – pokrývku hlavy, slnečné okuliare, opaľovací krém, pršiplášť, mačky, kvalitnú obuv, kvalitné nepremokavé nohavice a tričko.

Čo sa týka topánok, odporúčame konkrétne taliansku značku obuvi Orizo, ktorú môžete využiť aj na voľný čas, čiže na vysokohorské turistiky. Majú protišmykovú podrážku, sú nepremokavé a udržia vašu nohu po celú dobu pevnú.

Nepodceňujte počasie a berte si dostatočnú turistickú výbavu. Počasie sa v horách mení každú hodinu, takže musíte byť pripravení na akékoľvek počasie a nielen na to, čo hlásili v televízii.

Ďalšie chyby, ktorým by sme sa mali vyvarovať

Okrem preceňovania vlastných schopností a nedostatočným turistickým vybavením sa dopúšťame aj týchto chýb – brávame si so sebou šperky namiesto toho, aby se ich dávali do šperkovníc; nenatierame si tvár, pritom na horách je slnko silnejšie; neberieme si dostatok tekutín a stravy; vyrážame neskoro a neodhadneme čas príchodu.

Zdroj: PR servis, Foto: archív, pixabay.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.