Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Šedý a zelený zákal. Čím sa odlišujú?

Napísal dňa 9. apríl 2018

Zákal ako zákal? Nemohli by ste sa väčšmi mýliť. Jeden sa vyznačuje absenciou priehľadnosti šošovky oka, pri druhom môžete v dôsledku vysokého vnútroočného tlaku až oslepnúť. Ktorý je ktorý?

Šedý zákal – katarakta

Je pomerne bežné očné ochorenie spôsobené stratou priehľadnosti šošovky. Tá sa postupne kalí a sfarbuje do mliečnobiela, dosiva alebo dožlta. Oko tak nezachytáva dostatok svetla potrebného na tvorbu ostrého obrazu. Vo väčšine prípadov vzniká v dôsledku vyššieho veku, no ani jeho výskyt v mladosti nie je výnimkou a dokonca poznáme aj jeho vrodenú formu.

Medzi najčastejšie príznaky katarakty patrí dvojité a rozmazané videnie a zhoršenie farebného aj ostrého videnia. Šedý zákal postihuje milióny ľudí na celom svete, no našťastie sa proti nemu dá účinne bojovať. Riešením je operácia šedého zákalu, ktorú ročne podstupuje množstvo ľudí. Ide o rýchly a efektívny zákrok, ktorého podstatou je nahradenie zakalenej šošovky umelou, čírou.

katarakta

Zelený zákal – glaukóm

Tým „horším“ zákalom, ktorý postihuje taktiež najmä starších pacientov, je zelený zákal alebo glaukóm. Prejavuje sa zúžením zorného poľa v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku, ktorý tlačí na zrakový nerv. Ďalším prejavom zeleného zákalu je postupná strata priestorového videnia, pričom postup ochorenia môže viesť až k úplnej slepote.

Zelený zákal sa nedá vyliečiť, dá sa len zmierniť či zastaviť. Cieľom všetkých druhov liečby je zníženie vnútroočného tlaku a zabránenie poškodzovania zrakového nervu. Glaukóm sa lieči trojakým spôsobom podľa jeho typu a postupu:

Konzervatívna liečba – liekmi či kvapkami

Laserová operácia oka – bezbolestná laserová operácia efektívne vplýva na tkanivá v oku, vďaka čomu vnútroočná tekutina odteká a tým sa znižuje vnútroočný tlak

Chirurgický zákrok – ide o poslednú a najinvazívnejšiu možnosť liečby zeleného zákalu

Kombinácia oboch ochorení

Kombinácia zeleného a šedého zákalu nie je až taká nezvyčajná, ako by sa mohlo zdať. Tento stav nastáva najmä u starších ľudí a dá sa s ním vysporiadať pomerne bez problémov. Po podstúpení operácie šedého zákalu totiž v oku dôjde k prechodnej či trvalej zmene vnútroočného tlaku. Môže sa preto stať, že po operácií šedého zákalu nastane zlepšenie stavu glaukómu. Úpravou dávkovania liekov sa dá v jednotlivých prípadoch dosiahnuť výraznejšie zlepšenie.

Vo všeobecnosti však platí, že pri problémovej liečbe oboch ochorení súčasne sa uprednostňuje operácia zeleného zákalu pre šedým. Dôvodom je fakt, že neliečený zelený zákal môže viesť až k úplnej slepote. Ak to podmienky dovoľujú, možnosťou je aj absolvovanie operácie oboch ochorení súčasne.

Ak vás zaujala možnosť a chceli by ste podstúpiť túto operáciu očí, Bratislava ponúka niekoľko špecializovaných očných kliník. Absolvovaním kvalitne a bezpečne prevedeného zákroku na očnej klinike iClinic sa zbavíte vašich problémov s očami rýchlo a bez bolesti.

Zdroj: iClinic