Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Alzheimer a proteíny

Napísal dňa 29. máj 2018

Nové výskumy priniesli povzbudivé výsledky pri liečbe neurologických porúch, vrátane Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

Vedci sú na stope novým proteínom produkovaním v mozgu, ktoré by mohli viesť k väčšiemu pochopeniu neurologických porúch. Štúdie ukázali, že mozgových ochorení, ktoré majú za následok vznik napr. aj Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby, spôsobuje veľké množstvo proteínov v mozgu, ktoré sa zhlukujú dohromady. Pri vývoji nových liekov pre toto progresívne ochorenie mozgu, dôraz je už dlho na odlišných proteínoch, vrátane tých s názvom amyloid pre Alzheimerovu chorobu.

Jedná sa o terapiu, ktorá sa zameriava na agregáciu, alebo zoskupovanie proteínov všeobecne, ktorá by mohla byť riešením v liečbe neurodegenera-tívnych ochorení prezentovanú na medzinárodnej konferencii asociácie Alzheimera vo Washingtone, kde odborníci z New York University School of Medicine, Treventis Corp a NeuroPhage Pharmaceuticals, okrem iného, ​​prezentovali dôkazy o troch rôznych zlúčeninách proteínov zameraných na agregáciu.

564645

Proteíny sú dlhé reťazce aminokyselín, ktoré tvoria štruktúru tkanív a orgánov v tele a pomáhajú k správnej funkcii. Nemusia byť zoskupené len v správnych aminokyselinových stavebných blokoch, ale tiež môžu mať aj zvláštny tvar.

Keď sa reťazce stanú patologické v niektorých progresívnych ochoreniach mozgu, a sú destabilizované a “nevedia čo majú robiť” navzájom sa zgrupujú. Keď proteín, nazvaný monomér, sa naviaže s viacerými formami klastrov navzájom vzniká oligomér, čím sa stáva toxickým a viac nebezpečným pre telo aby ho svojvoľne dokázalo vyčistiť pomocou svojich typických funkcií.

U Alzheimerovej choroby, sa proteíny postupne zhlukujú a tvoria tzv. plaky a zamotania, ktoré sa zvyšujú v množstve, čím sa choroba zhoršuje. V prípade Parkinsonovej choroby, proteín nazvaný alfa-synukleín vznikajú uvedené zhluky podobným spôsobom.

Ďalším dôvodom, prečo sa vedci zamerali na štúdiu procesu tvorby proteínu bolo, že je jasnejšie, že v posledných rokoch často viac ako jeden typ zle zloženého proteínu hrá úlohu v neurodegeneratívnych ochoreniach. „V mozgoch skúmaných pri pitvách, mnohí pacienti postihnutí Alzheimerovou chorobou majú tiež charakteristické črty Parkinsonových alfa-synukleín vnemov,” hovorí Richard Fisher, vedúci vedecký pracovník v NeuroPhage, Cambridge, Massachusetts.

 

Zdroj: wsj.com, Foto: wsj.com