Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Viete ako na popáleniny?

Napísal dňa 4. jún 2018

Nebezpečenstvo popálenia kože na nás číha v podstate kdekoľvek – v prírode, v domácnosti a často tiež v našom zamestnaní. Riziko predstavujú nielen horúce predmety, ale aj vriacej tekutiny, horúce pary, elektrický prúd a v neposlednom rade aj slnečné lúče.

Určenie miery postihnutia

Popáleniny, či už sú akéhokoľvek pôvodu, lekári delia do troch stupňov podľa hĺbky postihnutia a závažnosti. S popáleninami prvého stupňa si ľahko poradíme sami, s tými závažnejšími je vhodné navštíviť zdravotníka. Aj v ťažších prípadoch musíme ale zvládnuť aspoň opatrenia v rámci prvej pomoci, aby sme zabránili infekcii či vzniku šoku a úmrtia. A ako konkrétne sú jednotlivé stupne charakterizované?

Popálenie prvého stupňa

V tomto prípade býva postihnutá len najvrchnejšia časť kože. Je začervenaná, bolí a môže sa objaviť opuch. Prvá pomoc spočíva v chladení studenou (nie ľadovou) vodou po dobu 15 až 30 minút, ďalej v aplikácii peny či krému s obsahom panthenolu a v následnom prekrytí, ideálne sterilnou gázou. Pokiaľ nie je postihnutá väčšia plocha, nie je už ďalšie ošetrenie spravidla nutné.

8698

Druhý stupeň popálenín

Vyznačuje sa hlbším postihnutím a tvorbou pľuzgierov, ktoré by ste nikdy nemali prepichovať. Ďalej sa v tomto prípade vyvarujte použitia akýchkoľvek mastí. Iba miesto dostatočne dlhú dobu chlaďte, sterilne kryte, a ak je rana veľká, vyhľadajte lekára.

Popáleniny tretieho stupňa

Sú najzávažnejším typom a je pri nich postihnutá koža v celom svojom rozsahu. Poranenie zasahuje rôzne hlboko tiež štruktúry pod pokožkou – tuk, svalovinu alebo kosti.

Ako pomôcť, keď je najhoršie

Pokiaľ dôjde k závažnému popáleniu tretieho stupňa u vás či niekoho iného, ​​držte sa nasledujúcich odporúčaní:

Dostaňte seba aj ostatných z dosahu ohňa a dymu.

Uhaste horiaci odev, a ak je priškvarený k telu, nestrhávejte ho.

Volajte linku 112.

Zložte hodinky, prstene či iné predmety pevne priliehajúca k telu v blízkosti popáleného miesta (nebezpečenstvo opuchu a následného zaškrtenia).

Hlboké a rozsiahle popáleniny nenamáčajte v studenej vode, len ich prekryte sterilným materiálom, ktorý nepúšťa vlákna.

Postihnuté miesta, ak je to možné, polohujte nad úroveň srdca.

Do príchodu zdravotníkov kontrolujte základné životné funkcie postihnutého (dych, tep, vedomie) a v prípade nutnosti začnite s resuscitáciou.

Zdroj: MUDr. Dušan Žuffa, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.