Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ixodes – malý upír, veľký problém

Napísal dňa 11. jún 2018

Nastáva obdobie najväčšej aktivity kliešťov.

Že upíry neexistujú?! Omyl! Majú sotva dva milimetre, nemajú oči, zato neomylne spoznajú, keď sa priblíži obeť, na ktorú sa môžu prisať. Práve v tomto období číhajú v tráve a v kríkoch.

Reč je, samozrejme, o kliešťoch, drobnom parazitujúcom hmyze, ktorý sa bez cudzej krvi nezaobíde. Aby sme boli presní, samičky sa bez nej nezaobídu. Potrebujú sa doslova nacicať, aby potom mohli s naplnenými bruchami odpadnúť z obete na zem a naklásť vajíčka. Takto si to príroda vymyslela.

Kliešte prenášajú choroby. Ak sa do nás zahryzne infikovaný jedinec, môžeme trpieť naozaj nepríjemnými a niekedy až život ohrozujúcimi ochoreniami, ako je lymská borelióza, kliešťová encefalitída či meningitída.

Z lesa do mesta

Ešte stále veríte tomu, že kliešť na vás môže spadnúť zo stromu? V tom prípade je čas vrátiť sa pekne na zem, pretože tento po krvi bažiaci „drobček“ doslova číha na svoje obete pekne zblízka – na steblách trávy, na kríkoch a na koncoch listov. Putuje zdola nahor a hľadá si najlepšie miesto, odkiaľ zacíti, že sa blíži jedlo.

ochrana kliešť

Kliešťom sa vždy najviac páčilo v dubovo-hrabových lesoch, ktoré neboli ani príliš nízko, ani vysoko (nadmorská výška od 600 do 800 metrov), ale v ostatných rokoch sa objavujú aj vo vyššie položených miestach. Nie je nič nezvyčajné nejakého „chytiť“ aj v dedine či v meste, napríklad, ak sa prechádzate po nepokosených brehoch Váhu. Kliešte – často infikované – sa tam hojdajú na steblách trávy či na spodných listoch kríkov a čakajú, kedy cez svoje zmyslové detektory na prvom páre drobných nožičiek dostanú signál, že je nablízku krv. Detektormi totiž zachytávajú teplo a vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého, čo znamená, že okolo ide dýchajúci organizmus – človek, pes, mačka, srnka.

Tu sa majte na pozore

Samičky takto číhajú od mája až do prvých mrazov. Najviac prípadov, kedy sa „nacucnú“ na človeka, je zaznamenaných na prelome jari a leta – v čase plodenia a rodenia, v prípade kliešťov kladenia vajíčok.

Našťastie, nie všetky kliešte sú prenášačmi chorôb. Najviac ochorení na kliešťovú encefalitídu je hlásených už niekoľko rokov v oblasti pozdĺž spomínaného Váhu. Endemickými oblasťami sú aj juhozápad Slovenska, pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, Malé Karpaty, Banskobystrický kraj a okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín.

Ide sa do lesa

V lese či pri vode je určite rozumné urobiť niekoľko preventívnych opatrení. Proti kliešťovej encefalitíde sa dá zaočkovať. Šanca, že kliešťom nebudeme dobre voňať, sa zvýši, ak použijeme vhodný repelent. Po návrate zvonka sa treba po sprche dôkladne skontrolovať. Možno aj dvakrát, pretože kliešť vie niekoľko hodín pobudnúť na oblečení, akoby sa rozhodoval, či sme alebo nie sme pre neho to najlepšie. Zvlášť si treba skontrolovať oblasť za ušami, tam, kde sa končia vlasy a začína krk, uši, pazuchy a pupok. To sú miesta kliešťami naozaj obľúbené. Keď sa však nedá inak, prisajú sa aj na slabiny alebo na nohy.

Podľa odborníkov pomáha, keď si do lesa oblečieme niečo svetlejšie, ak si na nohy dáme vyššiu obuv a samozrejmosťou by mali byť dlhé rukávy a pokrývka hlavy.

Hra o čas

Po tom, ako sa do nás kliešť zahryzne, vypustí do ranky znecitlivujúcu látku, pôsobením ktorej ani nevieme, že sa na nás niečo priživuje. Ak je kliešť zároveň aj prenášateľom vírusu, chtiac-nechtiac ho do nášho krvného obehu vypustí tiež. A tu sa začína hra o čas. V prípade meningitídy už pár hodín po prisatí nastupuje vysoká horúčka, zimnica, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy. To by ste si ešte možno mysleli, že máte úpal. Čoskoro sa však pridá precitlivenosť na svetlo, stuhnutie šije, poruchy vnímania a apatia. Dokonca môžete upadnúť do bezvedomia, takže už pri prvých príznakoch určite vyhľadajte lekára. V tomto prípade platí, že je lepšie trochu panikáriť, než mávnuť rukou.

Infikovanie kliešťovou encefalitídoulymskou boreliózou sa prejaví až po niekoľkých dňoch či týždňoch. V prvom prípade sa bude zdať, že máte ľahkú chrípku, ktorá čoskoro pominie, no potom ju vystriedajú horúčky, silné bolesti hlavy, vracanie a stuhnutie šije. V druhom prípade si choroba s prejavmi vie „počkať“ aj tri týždne, potom sa v mieste uhryznutia objaví červená škvrnka, ktorá sa postupne rozširuje a v strede bledne.

Pre komplikovanú liečbu a naozaj nepríjemný priebeh chorôb sa odporúča očkovanie najmä deťom a ľuďom, ktorí žijú v najpostihnutejších oblastiach. Mnohí zamestnávatelia v týchto lokalitách ponúkajú svojim zamestnancom pracujúcim v teréne očkovanie ako bezplatný bonus. Vôbec, zdá sa, že tento problém naberá na význame, lebo toho roku urobila pre svojich klientov mimoriadne „kliešťové opatrenie napríklad aj poisťovňa Aegon.

Aegon-Infografika-Ochrana proti kliešťom

Ing. Monika Poracká_manažérka produktového oddelenia Aegon

S vyšším rizikom výskytu kliešťov ponúkame našim dlhoročným klientom i vyššiu poistnú ochranu. V prípade, ak je klientovi diagnostikovaná kliešťová encefalitída, poisťovňa mu vyplatí jednorazovo až 5 000 eur, ktoré mu pomôžu zmierniť následky tohto vážneho ochorenia,“ povedala Monika Poracká, manažérka produktového oddelenia z poisťovne Aegon.

Ty musíš ísť z kola von

Infikovaný, neinfikovaný, je zarážajúce, že hoci máme v ostatných rokoch kliešťov naozaj veľa, iba málo ľudí vie, ako ich správne vybrať von. Kliešť sa nesmie potierať mydlom ani olejom, pretože vtedy hrozí riziko vyprázdnenia jeho tráviacej sústavy do krvi obete, čo zvyšuje riziko prípadnej nákazy.

Pri vyťahovaní sa kliešť nesmie krútiť ani v smere, ani proti smeru hodinových ručičiek, jednoducho nijako. Treba ho pinzetou chytiť čo najbližšie pri koži a pomaly jemne ťahať. Aj minútu, kým nepovolí. Ranu je potrebné vydezinfikovať, a potom ostáva iba dúfať, že práve vy ste neboli obeťou nakazenej samičky kliešťa.

Čo ste o kliešťoch určite nevedeli

Majú rôznu farbu, môžu byť hnedé, čierne aj červenkasté

Samička, ktorá sa dosýta nacicia krvi, zväčší svoju veľkosť z dvoch milimetrov až na veľkosť hrachu

Viac jej voňajú muži ako ženy a tí ešte viac, ak fajčia

Naopak, medzi neobľúbené vône patrí aróma cesnaku

Údajne dajú pokoj ľuďom so studenými rukami a nohami

Keď je vonku príliš teplo a sucho (viac ako 25 stupňov Celzia), zahrabú sa do zeme alebo pod listy a počkajú na ochladenie

Zdroj: archív, Aegon, Trumpeter, Foto: archív

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.