Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Neprehliadajte príznaky rakoviny

Napísal dňa 4. jún 2018

Hoci sú ženy voči svojmu zdravotnému stavu všeobecne ostražitejšie a všímavejšie ako muži, aj u nich často dochádza ku zľahčovaniu alebo podceňovaniu symptómov, ktoré môžu byť známkou rakoviny. Na čo teda dávať pozor?

Nevysvetliteľný úbytok na váhe

 Mnoho žien by bolo potešených, ak by sa im podarilo schudnúť bez námahy. Avšak nevysvetliteľné chudnutie (zhruba 4 kilogramy za mesiac) je podozrivé. Tento príznak je veľmi častým sprievodným javom rakovinového bujnenia, a môže byť aj dôsledkom napríklad hyperaktívne štítnej žľazy.

Nadúvanie

Plynatosť je natoľko bežnou záležitosťou, že ju ženy jednoducho prijmú a žijú s ňou. Ale mohla by byť znakom napríklad nádoru vaječníkov. Pokiaľ sa teda nadúvanie vyskytuje každodenne v období niekoľkých týždňov, je namieste zvážiť návštevu lekára.

Zmeny pŕs

Väčšina žien pozná svoje poprsie veľmi dobre a vie, že si má všímať hrče (stvrdnuté miesta). Avšak to nie je jediná zmena, ktorá napovedá o rakovine. Vyskytnúť sa tiež môže začervenanie a tuhnutie kože, čo môže poukazovať na závažnú formu rakoviny prsníka. Ak teda začervenanie prsníka trvá týždne, je potreba vyšetrenie. Príznaky sa tiež môžu týkať bradaviek, a to vo forme zmeny tvaru či výtoku.

Krvácanie mimo menštruácie

Ženy vo fertilnom veku často ignorujú krvácanie medzi “mesiačikmi”, to ale nie je správne. Navyše často zamieňajú krvácanie zo zažívacieho traktu práve za to z maternice. Krvácanie z maternice mimo menštruačný cyklus, a obzvlášť po menopauze, môže byť príznakom rakoviny maternice. Krvácanie z tráviaceho traktu zase môže napovedať o možnej rakovine hrubého čreva.

Kožné zmeny

Mnohé z nás vedia, že by sme sa mali obzerať po zmenách týkajúcich sa znamienok. Ale pozor by sme mali dávať aj na zmenu v pigmentácii a zanedbať by sme nemali ani nadmerné šúpanie kože.

444

Obtiažne prehĺtanie

Ak máte problémy s prehĺtaním, možno ste už tomu prispôsobila stravu a je to lepšie. Avšak táto obtiaž vás môže upozorňovať napríklad na rakovinu pažeráka, a nie je preto radno ju podceňovať.

Krv na nesprávnom mieste

Pokiaľ objavíte krv v moči alebo v stolici, nepredpokladajte hneď, že je to z hemoroidov. Mohlo by to byť z rakoviny hrubého čreva a mala by ste podstúpiť príslušné vyšetrenia. To platí aj v prípade, ak budete krv vykašliavať.

Bolesť brucha a depresie

Každá žena s bolesťou brucha a pocity depresie by mala byť vyšetrená. Depresia by mohla byť spojená s rakovinou pankreasu, hoci ich spojitosti vedci zatiaľ veľmi nerozumejú.

Zlé trávenie

Dámy, ktoré boli niekedy tehotné, si možno pamätajú, že s pribúdajúcou váhou môžu prísť aj problémy so zažívaním. Avšak obdobné ťažkosti bez známych príčin sú tiež varovným signálom. Mohlo by ísť o rakovinu pažeráka, žalúdka či hrtana.

Zmeny v ústach

Na svoje ústa by mali dávať pozor predovšetkým fajčiarky. Biele povlaky a miesta v dutine ústnej či na povrchu jazyka môžu znamenať prednádorový stav a môžu vyústiť v rakovinu.

Bolesť

Ako ľudia starnú, majú tendenciu sťažovať si viac na svoje boliestky. Avšak bolesť, nech je akokoľvek bezvýznamná, môže súvisieť aj s rakovinou. Ak problém pretrváva a nemajú žiadne iné racionálne vysvetlenie, mala by prebehnúť lekárska kontrola zdravotného stavu.

Zmeny lymfatických uzlín

Ak si všimnete hrčky alebo opuchu lymfatických uzlín v podpazuší, na krku či kdekoľvek inde na tele, malo by to zalarmovať vašu pozornosť. Najčastejšie tieto zmeny sprevádzajú infekciu, ale môžu sa objaviť aj u nádorového ochorenia.

Horúčka

Pokiaľ nie je horúčka súčasťou infekčného ochorenia, mohla by byť spojená s nádorom. Väčšinou sa vyskytuje až pri rozšírení choroby do celého tela, ale v prípade napríklad leukémie sa môže jednať o skorý príznak.

Nevoľnosť

Patrí tiež medzi neurčitý príznak a môže sprevádzať aj nádorové ochorenia.

Zdroj: redakcia, Foto: freeimages.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.