Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako svetlo vplýva na naše zdravie

Napísal dňa 2. júl 2018

Rozhoduje nielen slnko, ale aj osvetlenie interiéru.

Podľa najnovšieho slovenského prieskumu väčšina z nás (71, 8%) vie, že svetlo vplýva na zdravie dospelých aj detí. Avšak, akým spôsobom, čo nám škodí a čo, naopak, prospieva, v tom už tak jasno nemáme.

Prečo sa nám večer začne driemať a cez deň sme bdelí? Môžeme tvrdiť, že to spôsobuje pomer únavy a spánku, ale vec je trochu zložitejšia. Súvisí to so svetlom. Pred niekoľkými rokmi bol v ľudskom oku objavený tretí druh fotoreceptorov citlivých na takzvané modré svetlo (je to svetlo s vlnovou dĺžkou cca 464 nanometrov, bežne ho vidíme ako studené biele svetlo a často sú ním zaliate kancelárie, nákupné strediská aj naše obývačky).

Young woman enjoying nature and sunlight in straw field

Tieto receptory majú vplyv na tvorbu melatonínu, hormónu, ktorý riadi nielen cirkadiánny rytmus človeka, teda rytmus spánku a bdenia, ale ovplyvňuje celý rad procesov: krvný obeh, krvný tlak, teplotu tela, metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín, vplýva na imunitu, produkciu pohlavných hormónov, starnutie či duševnú (ne)pohodu… Pritom platí, že keď oči registrujú modré svetlo, hladina melatonínu je nízka a do tela sa vylučuje jeho náprotivok, hormón nabudenia, kortizol. Tieto zistenia výrazne ovplyvnili naše poznatky o svetle v súvislosti so zdravím.

Zdroj z oblohy

Po celé tisícročia bolo pre človeka hlavným zdrojom svetla slnko. Podľa neho sa riadil celý jeho život. V posledných rokoch však trávime čoraz viac času vnútri a umelé osvetlenie má (aj prostredníctvom vyššej hladiny kortizolu a zníženej hladiny melatonínu) zásadný vplyv na biologické a fyziologické procesy v organizme, na pocit únavy, starnutie a celkovú kondíciu.

V spomínanom prieskume odpovedalo 71,8 % z 525 respondentov vo veku 30 až 65 rokov kladne na otázku, či vedia o tom, že osvetlenie vplýva na zdravie detí aj dospelých. Zarážajúce sú však dva fakty. Po prvé, najviac záporných odpovedí na spomínanú otázku zaznelo od ľudí v relatívne mladom a produktívnom veku (30 až 38 rokov), u ktorých by sa dala očakávať istá zorientovanosť v oblasti vplyvu osvetlenia na zdravie.

Druhý zarážajúci fakt, ktorý z prieskumu vyplynul, sa týka spôsobu, ako si ľudia osvetlenie vyberajú. Viac ako pätina opýtaných kupuje svetelné zdroje podľa ceny (čím nižšia, tým lepšie), u 14,5 % rozhoduje dizajn, až 60 % dáva prednosť kvalite, no nezaujíma sa o vplyv svetla na zdravie. Do týchto vôd možno zabŕdne niekto zo 4,8 % opýtaných, ktorí si vyberajú osvetlenie do domácnosti podľa iných než vyššie spomínaných kritérií.

Zdravé svetlo

Najzdravšie svetlo je prirodzené svetlo pochádzajúce zo slnečného žiarenia. Veda a výskum pokročili aj v tejto oblasti – existuje spôsob, ako ho dostať do interiéru nielen cez okná, ale aj v podobe svetelných stropov. Je to síce zdroj umelého svetla, ale má všetky vlastnosti prirodzeného svetla.

Tento husársky kúsok sa podaril múdrym slovenským hlavám. Keď sme analyzovali, aké sú vlastnosti a prednosti denného svetla, prečo sa vonku cítime oveľa príjemnejšie a najmä kedy sa vonku cítime príjemne, vznikol súhrn parametrov a požiadaviek, ktoré sme zapracovali do konceptu svetelných stropov,“ vysvetľuje svetelný odborník Ing. Zlatko Balaš, spolumajiteľ SvetelneStropy.sk. Na rozdiel od klasických typov osvetlenia a svietidiel svetelné stropy distribuujú svetlo v priestore rovnomerne, presne ako obloha rozptyľuje slnečné žiarenie v atmosfére. Svetlo je vysokokvalitné, obsahuje všetky farby spektra a dá sa regulovať tak, aby sme aj v interiéri mali to najzdravšie, teda denné svetlo.“

Totižto nielen jedlo, ale aj svetlo rozhoduje o tom, či sme v pohode, ako spíme a ako pracujeme.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív