Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Intímni pomocníci z kúpeľne

Napísal dňa 10. júl 2018

Čo všetko by ste mali vedieť o uterákoch?

Viete, ako často ste použili uterák a osušku za posledných 24 hodín? Zrejme nie, pretože takú samozrejmosť ako utieranie sa, zrejme nepočítate. Niektoré kúpeľňové počty sú však dôležité.

Nebudeme zdržiavať nudnými definíciami o tom, že uterák je kus bytového textilu zo savej látky a zvyčajne má tvar obdĺžnika, rovno prejdeme k zaujímavejším faktom. Na utieranie sa používa od 17. storočia a „neobjavili“ ho ani starí Rimania, ani Inkovia, ale Turci. Uteráky a osušky prichádzajú do kontaktu s nahou kožou, na ktorej žijú milióny mikroorganizmov a trením sa dostávajú aj do textilu. Vďaka vlhkosti a teplu sa medzi vláknami množia rýchlosťou, za ktorú by sa nehanbili ani pretekári F1. Preto by mal mať každý z nás v kúpeľni svoju vlastnú osušku, v ideálnom prípade aj vlastný uterák na ruky a tvár. Všetko použité treba prať minimálne raz týždenne na 60 stupňov.

folded cotton towel under white marble bathroom marble counter

folded cotton towel under white marble bathroom marble counter

Čo rozhoduje pri výbere

Uteráky a osušky majú dve funkcie – jedna je praktická, odsajú z nás prebytočnú vlhkosť, druhá je estetická – podľa farby, prípadne vzoru pomáhajú dotvárať atmosféru kúpeľne. „Áno, uterák je dekoračný prvok, takže pri jeho nákupe veľmi dbáme na farebné doladenie s priestorom,“ hovorí odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCAN quilt Marianna Braun. Okrem toho, že by uteráky a osušky mali pekne ladiť s kúpeľňou, musia mať aj ďalšie dôležité vlastnosti.

Napríklad gramáž. Čím hrubšia (ťažšia) je látka, z ktorej sú vyrobené, tým sú uteráky a osušky mäkšie, príjemnejšie na dotyk a luxusnejšie. Zároveň dlhšie vydržia. Okrem gramáže by nás pri výbere kúpeľňového textilu na utieranie mal zaujímať aj materiál. Marianna Braun zo spoločnosti SCAN quilt hovorí: Uterák musí byť jemný, hebký a príjemný na dotyk. Pri výbere treba dbať najmä na jeho zloženie a gramáž. Najviac preferujeme uteráky z mikrobavlny s prídavkom bambusu, ktoré majú antibakteriálne účinky, zabraňujú množeniu kvasiniek a húb, výborne sajú vlhkosť a predovšetkým rýchlo schnú.“

Letná zmena

Plážové osušky zvyčajne nebývajú až také hrubé, pre ne je dôležité, aby dobre sali a rýchlo schli. Zároveň by nemali mať veľmi vysoký vlas, pretože potom sa piesku z pláže alebo suchej trávy na letnom festivale tak ľahko nezbavíme.

Ešte trochu matematiky

Koľko uterákov a osušiek by teda mala mať bežná (štvorčlenná) rodina? Ak rátame, že každému jej členovi visí v kúpeľni jedna osuška a jeden uterák a všetky by sa mali prať minimálne raz za sedem dní, vyjde nám, že každý by mal mať minimálne tri uteráky a tri osušky. K tomu by sme mali pripočítať pár kusov navyše aj pre strýčka príhodu (návšteva, zašpinia sa skôr a podobne).

Dôležitá údržba

Už sme spomínali, že uteráky treba prať relatívne často. Na ich kvalite záleží aj preto, aby sa po pár vypraniach nepremenili na neurčitý kus neurčitej látky, ale stále si držali tvar, farbu aj mäkkosť. Navyše by mali zvládnuť pranie na 60-stupňovej teplote, pretože iba tak sa naozaj zlikvidujú všetky nežiaduce mikroorganizmy. Sušiť by sa mali voľne v dobre vetranom a nevlhkom prostredí. Čo sa týka žehlenia, mnohé gazdinky uteráky a osušky z tejto nudnej činnosti vynechávajú, čo je úplne v poriadku, pokiaľ ich perú na vysokej teplote a dobre ich vysušia. Potom môžeme bez obáv uterákom aj osuškám dovoliť, aby sa nás intímne dotýkali na každom mieste nášho tela. Bude to príjemné a bude to aj bezpečné.

Zdroj: redakcia, Scanquilt

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.