Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Problémy s pomalým hojením rán

Napísal dňa 17. september 2018

Rana obvykle vzniká ako dôsledok úrazu pri rôznych činnostiach.

Dochádza pri nej k porušeniu kožného krytu a podľa závažnosti poranenia sú poškodené i hlbšie tkanivá. Rana tiež spredza takmer každú operáciu – jej výsledkom je pooperačná rana a jej rozsah sa závisí od druhu zákroku. Akútna rana, či už poúrazová alebo pooperačná si vyžadujú čo najrýchlejšie správne ošetrenie.

Spredza ju obvykle opuch, krvný výron, podliatina, čo sú hlavné príčiny bolesti a môžu spomaľovať hojenie. Chronická rana je porušenie integrity kože, ktoré sa nehojí dlhšie ako mesiac i pri poskytnutí základného ošetrenia a primeranej liečby. Najčastejšie ide o tzv. bércové vredy, preležaniny, rany po vážnych úrazoch či rany spredzajúce niektoré závažné celkové ochorenia (napríklad pri cukrovke často vznikajú nehojace sa rany a vredy na nohách).

Ako sa rany hoja?

Hojenie rany je vždy zložitý proces. Najprv treba zastaviť krvácanie v mieste poškodenia a ranu prikryje krvná zrazenina. Potom dochádza k odstráneniu poškodených tkav, ktoré nahrádza nové tkanivo. Dorastajú nové drobné cievky a poškodený kožný kryt sa obnovuje. Dôležitú úlohu bezprostredne po poranení hrápal. Je to prirodzená reakcia organizmu. Bráni sa ňou proti škodlivinám, ktoré prenikli do rany, a zároveň sa tým opravuje poškodené miesto. V ideálnom prípade pal prebehne ako akútna reakcia a bez následkov odznie. Ak sú ak oslabené faktory, ktosa na zápalovej reakcii podieľajú (napr. zaisťujúce zrážanie krvi, cievny a lymfatický systém a najzneie zložky imunity), zápal sa môže opakovať alebo prechádza do chronickej formy. Hojenie rany môžu okrem opuchov, výronov a podliatin navyše skomplikovať aj bakteriálne infekcie. V takom prípade musí lekár zvážiť, či odporučí užívanie antibiotík.

Closeup of woman belly with a scar from a cesarean section

K sa hojeniu nedarí

Chronické rany nikdy nie sú iba lokálnym problémom. Zhoršené hojenie signalizuje, že niečo nie je v poriadku v celom organizme. Chronické rany sa najviac vyskytujú u starších ľudí. Pri starnutí organizmu totiž dochádza k oslabeniu obranyschopnosti, a tak hojivé procesy prebiehajú horšie. Vo vyššom veku sa tiež častejšie vyskytujú ochorenia, ktoré dispozíciu pre vznik chronických rán zvyšujú. Rad komplikácií spôsobujú postihnutie cievneho a lymfatického systému. Výskyt chronických rán sa zvyšuje s celkovým starnutím obyvateľstva. Chronické rany sú aak problémom, ktorý sa nevyhýba ani mladým ľuďom a ľuďom v produktívnom veku.

Na pomoc prichádzajú enzýmy

V procese hojenia patrí nezastupiteľné miesto proteolytickým enzýmom. to enzýmy, ktoré štiepia bielkoviny a máme ich vo svojom tele. Ak však dôjde k  oslabeniu imunity, zažívame fyzický alebo psychický stres, alebo nás častejšie postihujú infekčné ochorenia, naše vlastné enzýmy nestačia. Prostredníctvom liekov systémovej enzýmoterapie žeme organizmus podporiť. Najznámejším z týchto liekov je Wobenzym, ktorý pacientom pomáhaviac ako 40 rokov. Včasné podávanie enzýmov v podobe enzýmového lieku výrazne urýchľuje vstrebávanie opuchov, krvných výronov a podliatin. Tým sa tiež obmedzuje výskyt komplikácií a skracuje sa doba hojenia akútnych rán.

Sila Wobenzymu je preukázaná i pri hojení chronických rán, pretože enzýmy v ňom obsiahnuté zlepšujú prekrvenie tkanív, priechodnosť lymfatických ciev a odstraňujú nežiaduce bielkovinové látky z medzibunkového priestoru. Wobenzym urýchľuje vstrebávanie opuchov pri chronickej žilovej nedostatočnosti a pri porušení funkcií lymfatického systému. Priaznivý vplyv na prienik antibiotík do tkav je dôležitý pri liečbe bakteriálnych infekcií, ktoré komplikujú hojenie chronických rán. Posilnenie oslabenej imunity potom urýchľuje liečbu chronického zápalu v ranách. Wobenzym tak môže byť účinnou súčasťou komplexnej starostlivosti o chronickú ranu, do ktorej patrí zistenie príčiny poruchy hojenia a zahájenie liečby základnej choroby, ktorá k nej viedla. Ďalej je na mieste kvalitné lokálne ošetrenie rany a jej okolia a tiež správne bandážovanie končatín s opuchmi.

Zdroj: PR servis, Foto: archív