Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Aké sú možnosti prevencie a liečby zraku

Napísal dňa 10. október 2018

Deväť z desiatich ľudí stratí zrak zbytočne.

Život v absolútnej tme si vie predstaviť málokto z nás. Nečudo, veď zrak je naším najdôležitejším zmyslom, keďže prostredníctvom neho vnímame až 80% informácií z okolitého svetaNapriek tomu varovné signály možných oftalmologických ochorení podceňujeme. A to má nebezpečné dôsledky.

Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie sú šokujúce. Až deväťdesiatim percentám prípadov straty zraku je možné predísť včasnou diagnostikou. Lenže na prevenciu nemyslíme, prípadne na ňu nemáme čas. Za ostatné roky sme si zvykli na to, že pomoc lekára vyhľadávame až vtedy, keď problémy neustupujú. Ako u zubára, tak i v prípade všeobecného a očného lekára. To nie je dobré. Na túto skutočnosť má poukázať tohtoročný Svetový deň zraku, ktorý si pripomíname vždy počas druhého októbrového štvrtka.

Prevencia je alfou a omegou zdravého organizmu a celého nášho tela. Paradoxom je, že preventívna očná prehliadka u očného lekára vôbec nebolí, no napriek tomu sa jej ľudia stránia. Absolvovať by sme ju mali pritom bez ohľadu na vek minimálne každé dva roky, radí primár očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.

MUDr. Radovan Piovarči, primár

Veď to prejde

Podceňovanie príznakov zhoršujúceho sa zraku teda vo väčšine prípadov končí nástupom závažného oftalmologického ochorenia. Ľudia problémy riešia najprv dostupnými kvapkami a mastičkami. Tie môžu pomôcť na pár dní, no progres ochorenia nezastavia a hlavne – neodhalia a neodstránia jeho príčinu,“ varuje popredný slovenský oftalmológ. Vyšetrenie u očného lekára môže pri tom odhaliť aj iné ochorenia, nielen tie očné. Napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku, neurologické a onkologické diagnózy.

Život na ruby vie otočiť aj mierne poškodenie zraku, nie to ešte jeho úplná strata. Predstavte si znížený komfort kvôli krátkozrakosti, ďalekozrakosti či astigmatizmu. S pribúdajúcim vekom je vyššie riziko nástupu sivého zákalu, ktorému sa v konečnom dôsledku nevyhne nikto z nás. V minulosti sa aj tento stav končil oslepnutím, nakoľko cez zakalenú šošovku nebolo možné vidieť. Dnes už vieme toto ochorenie rýchlo a bezbolestne operovať, pričom je možné odstrániť aj dioptrické chyby počas jedného zákroku,“ pokračuje primár Piovarči z očnej kliniky NeoVízia.

Horšie je, ak sa rozhodneme podceňovať príznaky závažnejších ochorení. Napríklad glaukómu, a teda zeleného zákalu. Ide o veľmi zákerné ochorenie, ktoré spočiatku nesprevádzajú žiadne príznaky. Spôsobiť môže pritom trvalé poškodenie zraku až slepotu. Glaukóm postihuje zrakový nerv, a preto je včasné odhalenie ochorenia veľmi dôležité pre zachovanie zraku. Na našej klinike používame na diagnostiku celé spektrum vyšetrení, ako napríklad optickú koherenčnú tomografiu (OCT),“ približuje MUDr. Radovan Piovarči.

Podľa jeho slov je rovnako nebezpečné podceňovať aj ochorenia sietnice.  Ide o zápalové ochorenia, genetické postihnutia, či rôzne zmeny na sietnici, ktoré vznikajú v súvislosti s vysokým krvným tlakom, cukrovkou, obehovými poruchami alebo v dôsledku poranenia. Vzhľadom na to, že sietnica je základným orgánom zraku, jej zdravie je veľmi dôležité pre bezproblémové videnie.

Dôkladné očné vyšetrenie vie odhaliť aj ďalšie nepríjemné ochorenie, ktoré sa zvykne často zamieňať za krátkozrakosť. Keratokonus postihuje rohovku, a tak sa videnie postupne zhoršuje. Zaujímavé je, že s touto diagnózou sa primár očnej kliniky NeoVízia stretáva najčastejšie na severovýchode Slovenska.

Zachovať si kvalitný a zdravý zrak je pritom také jednoduché. Stačí si nájsť čas a vyhľadať skutočných špecialistov, ktorí disponujú tými najmodernejšími technológiami a vedomosťami umožňujúcimi odhaliť akékoľvek príznaky ochorenia včas.

Zdroj: Neovízia, PR servis, Foto: archív