Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Zákerná infekcia menom chlamýdia

Napísal dňa 27. november 2018

Jedna z najrozšírenejších pohlavných chorôb je nákaza chlamýdiami. Aj keď nie je tak “preslávená” ako AIDS, kvapavka či syfilis, čo do počtu nakazených o sebe dáva vedieť snáď najviac. Chlamýdie nie sú len pohlavné infekcie, napadajú aj iné orgány a prenos prebieha viacerými formami.

Chlamýdiová infekcia pohlavných orgánov

Najväčšie nebezpečenstvo chlamýdií nie je v nákaze ako takej, ale v tom, že o nich dlhú dobu nemusíte vôbec vedieť, a tým dostanú priestor napáchať v tele obrovské škody. Infekcia sa najmä u žien nemusí vôbec prejaviť nejakými vonkajšími príznakmi, ktorým by nositeľka venovala pozornosť. Uvádza sa, že až osemdesiat percent žien chlamýdiami trpelo a nevedelo o tom! Obvykle tak na ochorenia prídu až náhodne. Problémy začne mať partner, alebo ich trápi iný intímny problém a pri hlbšom vyšetrení odhalí gynekológ aj chlamýdie.

Do pohlavného ústrojenstva sa chlamýdie dostanú najčastejšie pri nechránenom pohlavnom styku. U mužov sa potom usadia v močovej trubici, u žien vo vnútri krčka maternice. Odtiaľ sa baktérie rozširujú do ďalších častí pohlavného ústrojenstva. Čím viac času na to majú, tým horšie následky ich prítomnosť v tele má. Chlamýdia poškodí sliznicu, postupne dôjde k zlepeniu vajíčkovodov. Dôsledkom je potrebné riziko mimomaternicového tehotenstva, zvýšená hrozba potratu a v najťažších prípadoch aj strata plodnosti. To bohužiaľ žena často zistí až vo chvíli, keď sa márne snaží otehotnieť. Tým, že infekcia nie je pre život nebezpečná a nemáva príliš viditeľné prejavy, ľudia jej riziká podceňujú.

45

V každom prípade by ste mali zbystriť, ak si všimnete, že:

Máte silnejšiu menštruáciu ako predtým, prípadne krvácate aj mimo cyklus
Pália vás v pošve alebo v močovej trubici
Chodíte častejšie na malú
Bolí vás v oblasti panvy
Trápi vás výtok
Pohlavný styk sa stáva bolestivou záležitosťou
Na genitáliách sa objavujú bolestivé vriedky

Všetky tieto javy sprevádzajú často iné choroby alebo ťažkosti (napr. zápal močových ciest, endometrióza a iné.). Každopádne sú vždy dôvodom k návšteve lekára a hľadanie príčiny! Ak sa prítomnosť chlamýdií potvrdí, liečba sa väčšinou vykonáva pomocou antibiotík alebo chemoterapeutík po dobu približne štrnástich dní. Dôležité je, aby lieky užíval aj partner nakazenej osoby, inak hrozí, že si infekciu budú neustále odovzdávať. Počas liečby a ešte aspoň týždeň po jej ukončení by sa mala dvojica každopádne vyhnúť sexuálnym radovánkam.

Hoci chlamýdie sú niečo, na čo rozhodne nie je človek pyšný, v prípade nakazenia treba odhodiť zábrany stranou a informovať všetkých sexuálnych partnerov, ktorí môžu byť potenciálne nakazení. Pokiaľ si žena nie je istá, kde sa nakazila (a nemuselo to byť ani pri pohlavnom styku), majú jej partneri právo o riziku vedieť, a je v ich záujme aj záujmu ich nových partneriek nechať sa vyšetriť.

Chlamýdie nie sú len pohlavné infekcie

Chlamydia trichomatis nenapadá len pohlavné ústrojenstvo. Vyskytuje sa napríklad tiež v pľúcach. Tam sa dostane najčastejšie kvapôčkovou infekciou, teda že vás “poprská” človek, ktorý je už infikovaný. Príznaky pľúcnych chlamýdií sú dosť podobné chrípke, a v tom je opäť hlavné riziko – nakazený nespozná, že trpí chlamýdiovou infekciou, lieči sa na chrípku či prechladnutie a baktérie v tele zatiaľ páchajú škody. V prípade všetkých bežných chrípkových príznakov (únava, bolesti kĺbov), ale napríklad aj pri dusnom kašli alebo angíne sa oplatí zvažovať aj túto variantu.

Tiež proti pľúcnym chlamýdiám sa bojuje antibiotikami, liečba tu však trvá zvyčajne oveľa dlhšie a je potreba kombinácie viacerých preparátov. Pokiaľ sa chlamýdie neliečia, môžu preniknúť aj do mozgu, nervových tkanív či svalov. Všade, kam sa dostanú, likvidujú imunitný systém. Ako už bolo povedané, samy o sebe smrteľné nie sú. Ale ak telu zoberú imunitu, urobia ho náchylné na iné choroby, oveľa závažnejšie. Jedná sa napríklad o únavový syndróm, Alzheimerovu chorobu alebo sklerózu multiplex.

Zdroj: wsj.com, Foto: pixabay.com

 

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.