Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Angínu nepodceňujte

Napísal dňa 28. november 2018

Každá bolesť hrdla neznamená, že sa jedná o angínu. Väčšinou nás prepadlo bežné prechladnutie, viróza alebo chrípka.

Pri angíne spravidla dôjde k zdureniu a začervenaniu krčných mandlí s typickým povlakom hnisu. Hoci angína patrí skôr k ochoreniam chladnejších mesiacov, môžeme ju dostať aj v lete (studené nápoje v horúcom počasí, vplyv klimatizácie).

Pre toto ochorenie nie je typickým príznakom teplota (tú nemusíte mať vôbec), ale napuchnuté hrdlo, nemožnosť prehĺtať. Niekedy sa pridáva aj bolesť brucha. Angínu spôsobujú baktérie Streptococcus pyogenes. Podobné príznaky môžu spôsobiť aj podtypy tohto streptokoka. Angína spôsobená vírusom Epstein-Barr, ktorá môže mať podobné príznaky, nereaguje na penicilín a na jeden špeciálny typ penicilínu môže reagovať veľmi negatívne.

Streptokoková angína býva obvyklá u detí vo veku 5 až 15 rokov, ale môže postihnúť aj dospelých. Len ojedinele postihuje deti do 3 rokov veku. Neliečená streptokoková angína môže viesť aj k reumatickej horúčke, k problémom s obličkami a iným chorobám. Príznaky streptokokovej infekcie sa ľahko zamenia za príznaky chrípky alebo prechladnutia. Skutočný stav sa preukáže výterom z krku alebo testom na streptokoka. Okamžitá liečba antibiotikami zvyčajne zmierni príznaky počas jedného alebo dvoch dní.

364545

Baktéria Streptococcus pyogenes spôsobuje okrem klasickej angíny tiež šarlach. Preto sa jej tiež hovorí šarlachová angína. Najčastejšie postihuje deti, ale nakaziť sa môže aj dospelý. Na rozdiel od angíny je u šarlachu vždy charakteristická vyrážka. Tá má podobu svetlo červených bodiek. Vyskytuje sa najčastejšie v podbrušku (tam sa objaví najskôr), na hrudníku a potom sa šíri na ďalšie miesta na tele. Vyrážka asi po štyroch dňoch začne ustupovať. Okrem liečby antibiotikami je nutné zachovávať pokoj na lôžku a dodávať telu dostatok tekutín. Neliečený šarlach môže byť príčinou abscesov na mandliach alebo reumatickej horúčky, ktorá sa môže prejaviť 2 až 3 týždne po začiatku vyrážky.

Prechádzať angínu nie je rozhodne dobrý nápad. Liečba antibiotikami musí byť nasadená cielene s presným dávkovaním. Odber z krku sa môže doplniť sedimentáciou, ktorá ukáže silu prebiehajúceho zápalu. V prípade streptokokovej angíny lekárom v diagnostike pomôže aj šarlátové začervenanie hrdla a malinový jazyk. Ak vám lekár nasadí antibiotiká, dodržujte dobu aj dĺžku ich užívania. Jedine tak budete dostatočne vyliečení. Neliečená angína môže viesť aj k rozvoju skríženej imunitnej reakcie, kedy si naše telo začne vytvárať protilátky proti streptokoku, ktoré však môžu napadnúť aj ju, a to najmä v oblasti srdcových chlopní a kĺbov. Pri zhoršenom prehĺtaní je veľmi účinné kloktanie. Skúsiť môžete napríklad slanú vodu alebo odvar z harmančeka.

Mandle, von!

V súvislosti s angínou sa často hovorí o tom, že je potrebné krčné mandle odstrániť. Krčné mandle sú súčasťou Waldeyerova lymfatického okruhu a jedná sa o dva oválne ostrovčeky lymfatického tkaniva, ktoré sa nachádzajú na zadnej stene medzi poschodovými oblúky. Obsahujú bunky imunitného systému. Bohužiaľ sa niekedy prihodí, že toto lymfaticke tkanivo je zdrojom infekcie, takže mikroorganizmy pretrvávajú v priestore medzi krčnou mandlou a ich lôžkom; potom dochádza k recidívam angín. Lymfatické tkanivo sa zjazví a prestáva plniť svoju imunologickú funkciu. Len v tomto prípade uvažujeme o odstránení mandlí. Vždy záleží na rozhodnutí špecialistov na ORL. Odstránenie mandlí potom prebieha v celkovej narkóze.

Zdroj: redakcia, Foto: www.unsplash.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.