Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Bolesť chrbta má riešenie

Napísal dňa 7. november 2018

Popredný anglický osteopat Adam Dallison v rozhovore pre Web Zdravia.

photo_Adam DallisonNovinka v liečbe bolestí chrbtice má potenciál. Nová technológia nás má naučiť čo sme kedysi zabudli – správne držanie tela.

Bolesť chrbta patrí medzi najčastejšie civilizačné choroby. Čomu to prisudzujete?

Štatistiky hovoria jasnou rečou, bolesť chrbta zažije minimálne raz za život až 80 percent ľudí. Rozšírenosť tohto problému do značnej miery súvisí s faktom, že bolesť najčastejšie vychádza z jednoduchých každodenných aktivít. Naša chrbtica totiž nebola navrhnutá pre život v modernom svete, pre ktorý je typické práve sedavé zamestnanie, počítače či autá.

Kde podľa vás robia ľudia chybu?

Kvôli ochabnutosti chrbtového a brušného svalstva spôsobeného nedostatkom pohybu nie sme počas sedenia schopní udržať naše telo v správnej polohe. Tendencia k hrbeniu je potom veľmi silná a s týmto problémom sa len veľmi ťažko bojuje. Dochádza totiž k tomu, že receptory v našom chrbte a mozgu strácajú vzájomný kontakt a my si nesprávnu pozíciu uvedomíme až keď je neskoro. Naše svaly sú potom z neustáleho držania nášho zhrbeného tela unavené a bolesti tak už nič nebráni, aby naplno prepukla.

Ako sa dá efektívne utíšiť bolesť chrbta?

Podstatné v tomto prípade je bolesť nielen utíšiť a potlačiť, ale zbaviť sa jej natrvalo. Je potrebné dbať predovšetkým na správne držanie tela, a to v prvom rade snahou o aktívnejší spôsob života. Pravidelný pohyb je veľmi dôležitý, avšak pomôcť vedia aj maličkosti, ako napríklad vymeniť auto za pár minút pešej chôdze, séria brušákov pri sledovaní televízie alebo jesenná prechádzka v parku.

Bad Backache

Aké sú iné možnosti, keď práve od práce nemôže človek odbehnúť?

K správnemu držaniu tela a zamedzeniu prehlbovania problémov popri základnej fyzickej aktivite pomôže napríklad aj inovatívna novinka – patentovaná bedrová ortopedická pomôcka proenzi BodyFIX. Je založená na svojej schopnosti stimulovať nesprávne držanie tela a znovu nás naučiť tomu správnemu, ktoré pretrvá aj potom, čo pomôcku prestanete používať. Vďaka svojmu unikátnemu tvaru písmena X sa telu dokonale prispôsobí pri vykonávaní akéhokoľvek pohybu.

Aký je rozdiel medzi klasickou tejpovacou páskou a modernými páskami?

Spomínaná pomôcka ponúka všetky benefity profesionálneho tejpovania, na rozdiel od neho však disponuje integrovanou dynamickou kontrolou chrbta, čo napomáha predchádzať nežiaducim pohybom alebo nesprávnemu držaniu tela.

Ako to funguje?

Náplasť funguje v troch rovinách. Po prvé znižuje napätie v oblasti chrbta, ktorá je najviac postihnutá a následne bolesť redukuje. Ďalej funguje ako prevencia nesprávneho držania tela a nežiaducich pohybov. Človeku jednoducho nedovolí vykonať taký pohyb, ktorý by mohol viesť k bolesti. V tretej fáze potom pacienta učí správnemu držaniu tela a pohybom chrbta, čo má dlhodobý pozitívny efekt na predchádzanie nežiaducej bolesti.

Obsahujú moderné náplaste aj liečivá? Aké rýchle účinky zvyknú mať?

Táto náplasť neobsahujú žiadne liečivé látky, fungujú výlučne na základe inovatívnej kombinácie tejpovacej pásky a aktívnej technológie. Táto pomôcka je tak vhodná napríklad aj pre tehotné ženy, ktoré bolesťami chrbta tiež často trpia. Absenciou liečiv a chemických látok navyše odpadá akékoľvek riziko komplikácií spojených s vedľajšími účinkami pri používaní tejto ortopedickej pomôcky.

pregnant woman having backache

Pacienti často argumentujú, že každá bolesť chrbta je iná. Čo by ste im odpovedali?

Čo sa týka rýchlosti nástupu priaznivých účinkov náplaste, je to do značnej miery individuálna záležitosť, nakoľko závažnosť problémov môže byť rôzna. Nedá sa preto exaktne povedať, koľko je pre úplnú nápravu potrebné pomôcku používať. U niekoho môže ísť o pár dní, pre niekoho je potrebných aj niekoľko týždňov. Z praxe viem však povedať, že úľava od bolesti sa dostaví okamžite a celkové problémy väčšinou ustúpia po niekoľkých dňoch. V prípade, že sa k svojim zlozvykom po čase vrátime, je možné pomôcku použiť opäť a stav sa rýchlo upraví.

Môžu ju nosiť aj ľudia, ktorí užívajú viac liekov?

Ako som spomínal, náplasť neobsahuje žiadne liečivé látky a nezaťažuje tak zbytočne organizmus. Zároveň je hypoalergénna a neobsahuje latex. Je teda vhodná aj pre tehotné ženy, ale napríklad aj starších ľudí, ktorí musia denne užívať viacero liekov a ich kombinácia s ďalšími medikamentmi je pre nich neprípustná.

Ako často je teda dobre? Pomôže aj pri bolesti krčnej chrbtice?

Tým, že pôsobí ako aktívna podpora pri sedení, státí, ohýbaní alebo chôdzi, sa úľava dostaví okamžite. Pomôcka navyše podporuje správne držanie tela, ktoré si tak aj po jej odstránení udrží lepšiu koordináciu pohybového aparátu. V prípade, že by sa problémy dostavili opäť, jednoducho ju môžete na niekoľko hodín, či dní opäť aplikovať a používať podľa potreby, keďže nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky a nebráni ani v prirodzenom pohybe organizmu.

Viac informácií nájdete aj na www.bodyfix.sk

Foto – archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.