Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Spravte ďalší krok v prevencii

Napísal dňa 7. november 2018

Počas svojej dlhoročnej praxe sa častejšie stretávam s výskytom a komplikáciami poruchy imunity,ktorá sa prejavuje aj pásovým oparom. Podľa vyjadrenia pacientov bolesti súvisiace s pásovým oparom sú horšie ako je operácia či pôrod. Navyše u každého piateho pacienta pretrvávajú tieto neuralgie aj roky po odznení ochorenia.

Pozitívnou správou je, že vedcom sa podarilo vyrobiť očkovaciu látku, ktorá by tomuto ochoreniu vedela zabrániť alebo mala aspoň zmierniť jeho priebeh. Napriek tomu, že veda pokročila ďalej a priniesla riešenie v samotnej prevencii aj pred pásovým oparom, povedomie pacientov často zadrháva. Aj na našom webe sa chceme tejto tematike najnovšie venovať.

Pásový opar je totiž vírusové ochorenie, ktoré má podobného pôvodcu ako ovčie kiahne. Prejavuje sa najmä na koži no nie je to kožné ochorenie. Ide o veľmi bolestivý, infekčný zápal nervov. Uvedené ochorenie môže dostať každý človek rôznej vekovej kategórie, najčastejšie však starší ľudia a to tí, čo majú oslabenú imunitu.

Dobrou správou pre pacienta je, že po prekonaní pásového oparu sa stáva voči ochoreniu imúnny. Treba ale konštatovať, že je to len minimum utrpenia pre pacienta v akútnej fáze, pretože herpes zoster je bolestivé a vysiľujúce ochorenie.

Najčastejšou komplikáciou je postherpetická neuralgia, čo je bolesť trvajúca dlhšie ako 90 dní a môže pretrvávať i mesiace alebo dokonca až roky po akútnom ochorení. Štúdia medzinárodného vedeckého tímu ukázala, že u pacientov nad 65 rokov bolesť pretrvávala v priemere 3,3 roka – od troch mesiacov do viac ako 10 rokov.

Vakcína, ktorá sa dostáva na náš trh významne znižuje záťaž ochorenia, ale aj jeho výskyt. Aplikácia vakcíny Zostavax, znížila prejavy choroby u 61 percent pacientov. Zostavax nie je indikovaný na liečbu herpes zoster a nie je vhodný na liečbu už prítomného pásového oparu. Je ale perspektívou a prevenciou krutej postherpetickej neuralgie a je len na pacientoch sa rozhodnúť pre jeho aplikáciu.

MUDr. Dušan Žuffa

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.