Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Včasnou diagnostikou prostaty si predĺžte život

Napísal dňa 27. december 2018

Karcinóm prostaty je jedným z najčastejších ochorení, ktoré postihuje v drvivej väčšine mužov.

Tzv. “miera prežitia”

Odborníci hovoria o tzv. “miere prežitia” karcinómu prostaty. Jedná sa o číselné vyjadrenie, koré udáva, koľkí prežijú od stanovenia diagnózy. Môžu vám povedať, ako dlho budete žiť, ale môžu pomôcť vám lepšie pochopiť aj to, aká je pravdepodobnosť, že liečba bude úspešná. Niektorí ľudia budú chcieť poznať mieru prežitia pre ich rakovinu, pričom niektorí zase nie.

Štatistiky týkajúce sa výhľadov pre určitý typ a štádium rakoviny sú často uvádzané v horizonte prežitie 5 rokov, ale mnohí ľudia žijú dlhšie – často oveľa dlhšie – ako 5 rokov. Miera prežitia 5 rokov je percento ľudí, ktorí žijú najmenej 5 rokov potom, čo boli diagnostikovaný na rakovinu. Relatívna miera prežitia je presnejší spôsob, ako odhadnúť vplyv rakoviny na prežitie. Tieto sadzby porovnávajú mužov s rakovinou prostaty a mužov v celkovej populácii. Napríklad, v prípade, že 5-ročné relatívna miera prežitie pre určitú fázu rakoviny prostaty, je 90%, to znamená, že ľudia, ktorí majú rakovinu, majú v priemere o 90% vyššiu pravdepodobnosť, ako muži, ktorí nemajú rakovinu, že budú žiť po dobu najmenej 5 rokov od doby, čo boli diagnostikovaný.

444

Ale nezabudnime, že všetky miery prežitia sú len odhadmi a vaše vyhliadky sa môžu líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ktoré sú špecifické pre vás. Prežitia sú často založené na predchádzajúcich výsledkoch veľkého množstva ľudí, ktorí mali chorobu, ale nemôžu predpovedať, čo sa stane v každom jednotlivom prípade človeka. Existuje celý rad obmedzení.

Ako liečba napreduje a zlepšuje sa v priebehu času, muži, ktorí sú teraz diagnostikovaný s rakovinou prostaty môžu mať lepší výhľad pre život.
Tieto štatistiky sú založené na fáze rakoviny, kedy bola prvýkrát diagnostikovaná. Nevzťahujú sa na rakoviny, ktoré sa neskôr vrátili alebo sa rozšírili. Výhľad pre mužov s rakovinou prostaty sa líši podľa stupňa (rozsahu) rakoviny. Všeobecne platí, že prežitie je vyššie u mužov so skorším štádiom rakoviny, ale mnoho ďalších faktorov môže ovplyvniť výhľad muža, ako je napr. vek, celkový zdravotný stav, a ako dobre rakovina reaguje na liečbu. 

Miera prežitia pre karcinóm prostaty v číslach

5-ročná miera relatívneho prežitia je takmer 100%
10-ročného relatívna miera prežitia je 98%
15-ročná relatívna miera prežitia je 95%

Prežitie podľa etapy

National Cancer Institute (NCI) udržiava veľkú národnú databázu o štatistike prežitia pre rôzne typy rakoviny, známe ako databáza SEER. Databáza SEER sa netýka skupinových rakovín AJCC, ale namiesto toho skupiny rakovín miestnych, regionálnych a vzdialených etapách.

Miestna etapa znamená, že neexistuje žiadny náznak, že rakovina sa rozšírila mimo prostatu. Tej zodpovedá AJCC fáza I a II. Asi 4 z 5 rakoviny prostaty sa nachádzajú v tejto počiatočnej fáze. Relatívne 5-ročné prežitie pre miestny karcinóm prostaty je takmer 100%.

Regionálne fáza znamená, že sa rakovina rozšírila z prostaty do okolitých oblastí. To zahŕňa etapu rakoviny III a rakovinu etapy IV, ktorá sa nerozšírila do vzdialených častí tela, ako sú napríklad T4 nádory a rakoviny, ktoré sa rozšírili do okolitých lymfatických uzlín (N1). Relatívne 5-ročné prežitie pre regionálny karcinóm prostaty je takmer 100%.

Distant fáza zahŕňa zvyšok etapy IV karcinómov – rakoviny, ktoré sa rozšírili do vzdialených lymfatických uzlín, kostí, alebo iných orgánov (M1). Relatívne 5-ročné prežitie pre vzdialenú fázu karcinómu prostaty je asi 28%.

Zdroj: www.cancer.org/cancer/, Foto: sxc.hu

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.