Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Bolia vás kĺby, kosti či svaly

Napísal dňa 12. december 2018

Aj vám môže pomôcť kyselina hyalurónová.

Síce je pravda, že starnutie je celkom prirodzený proces, ale povedzme si úprimne – jeho sprievodné znaky vôbec nie sú príjemné. Ale vôbec teraz nejde iba o estetické hľadisko súvisiace so starnutím pleti.

Aj keď práve toto je, najmä pre ženy, veľmi dôležité. Horšie je, keď sa s pribúdajúcim vekom pridružia problémy s kosťami, kĺbmi či svalmi a začínajú nás trápiť aj bolesti. Artritída, vysychajúce kĺbové mazivo, ochabovanie svalov, či rednutie kostí a mnohé ďalšie problémy prejavujúce sa v dôsledku starnutia organizmu majú, žiaľ, toho istého pôvodcu – úbytok kyseliny hyalurónovej v organizme.

Samozrejme, bolesti kĺbov, kostí i svalov nemusí vždy súvisieť iba so starnutím. Dôvodom môže byť aj choroba, úraz, či neúmerné zaťažovanie, obezita alebo nesprávna výživa a nezdravý životný štýl. V každom prípade treba organizmu poskytnúť účinnú pomoc a práve tou môže byť kyselina hyalurónová, ktorá s pribúdajúcim vekom z organizmu ubúda.

786856

Kto ju objavil a prečo sa stráca?

Kyselinu hyalurónovú objavili v roku 1934 Dr. K. Meyer a jeho asistent J. Palmer. Z chemického hľadiska ide o polysacharid, čiže makromolekulu zloženú z jednoduchých sacharidov, ktoré sú navzájom pospájané chemickými väzbami. Známe je aj to, že obsahuje vo svojej štruktúre glukozamín a štrukturálne je podobná chondroitín sulfátu, čo sú dôležité výživné zložky kĺbovej chrupavky. Práve vysoká koncentrácia kyseliny hyalurónovej v kĺbovej tekutine je jednou z podmienok dobrej funkcie všetkých kĺbov. Poskytuje totiž výživu bezcievnym kĺbovým chrupavkám, zvyšuje a udržuje ich pružnosť a zabezpečuje dostatočnú hydratáciu tkanív, v ktorých je obsiahnutá. Výbornou vlastnosťou kyseliny hyalurónovej je to, že už aj pri nízkej koncentrácii je schopná viazať molekuly vody, a tým vytvárať viskózny gél, ktorý odoláva vnútornému tlaku. Týmto spôsobom znižuje trenie kĺbových plôch, a tak znižuje aj ich opotrebovanie. 

Žiaľ, produkcia kyseliny hyalurónovej s pribúdajúcim vekom výrazne klesá – napríklad vo veku 40 rokov takmer o polovicu, čo postupne vedie k vzniku známej osteoartrózy.. K úbytku kyseliny hyalurónovej navyše prispieva fajčenie, genetika, nadmerné slnečné žiarenie, niektoré enzýmy,  či nedostatok horčíka a zinku.

Ako si môžeme pomôcť?

Vyskúšajte unikátny produkt Hyalurmed z čistej kyseliny hyalurónovej

Cieľom terapie pri bolestivých kĺboch je čo najviac znížiť ich bolestivosť a zvýšiť pohyblivosť a stabilitu. Samozrejme, takýmto spôsobom sa obmedzí ďalšie poškodenie kĺbu a zlepší sa kvalita života pacienta. Popri liekoch, ktoré sú dostupné na lekársky predpis, môžeme potrebnú  kyselinu hyalurónovú dodávať svojmu organizmu aj zvonka – či už formou preparátov, ktoré sa vpichávajú priamo do kĺbovej štrbiny, užívaním špeciálnych tabletiek, alebo užívaním tekutých produktov s obsahom čistej kyseliny hyalurónovej.

HYALURMED LIQUID_BOTTLE_BOX skNáš tip: Pokožke a kĺbom mimoriadne osoží unikátny tekutý produkt, vyrobený z čistej kyseliny hyalurónovej, s mnohonásobnou molekulárnou hmotnosťou Hyalurmed a sérum pre krásnu pleť Hyalurmed, ktoré obsahuje bioaktívnu multimolekulárnu kyselinu hyalurónovú.

 

Výživa je tiež dôležitá

Popri doplnkoch výživy je možné doplniť kyselinu hyalurónovú do organizmu úpravou svojej výživy. Na našom jedálnom lístku by malo byť hydinové a hovädzie mäso, ryby, vajíčka, kožky zvierat, sója i tofu. Dobrú službu nám pri problémoch s bolestivými kĺbmi urobí aj kvalitná slepačia polievka, ktorú si pripravíme z kĺbov, kosti a šliach.  Na podporu produkcie kyseliny hyalurónovej v tele je dôležitý tiež dostatočný príjem potravín s obsahom magnézia, zinku a vitamínu A.

Zdroj: pharmamkl.sk, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.