Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

HPV: Nákaza, o ktorej netušíte

Napísal dňa 25. december 2018

Proti zákernému HPV vírusu existuje účinná prevencia. Chráni aj deti.

Ľudský papilomavírus (skratka HPV pochádza z anglického označenia humanpapilloma virus) patrí medzi vírusy, ktoré napádajú bunky ľudskej pokožky a sliznice. Vírus HPV zrejme sprevádza človeka po milióny rokov vývoja ľudského druhu.

Aj preto je relatívne stabilný a odolný, vo vlhkom prostredí môže vyvolať infekciu aj za niekoľko mesiacov. Doteraz bolo identifikovaných už viac ako 130 odlišných typov. Rôzne typy HPV infekcie pôsobia na rôzne oblasti tela. Napríklad niektoré typy spôsobujú bradavice v oblasti genitálií a ďalšie typy môžu viesť k abnormálnej tvorbe buniek na maternici, análneho otvoru, na penise, úst a krku atď. a v neposlednom rade aj k rakovine.

V súčasnosti existuje účinná prevencia a ochrana. Proti HPV vírusu existuje vakcinácia, ktorá pomáha chrániť aj deti pred štyrmi typmi vírusu HPV.

Možností prenosu je pritom viacero. Prevenciou je aj vakcinácia. Prečítajte si viac v infoletáku.

girl-97433_640

HPV sa môže vyskytovať u dievčat a mladých žien už od veku 9 po 26 rokov, vakcinácia pomáha chrániť pred dvomi typmi HPV vírusu, ktorý má za následok až 70 percent prípadov rakoviny krčka maternice a ďalších 2 typmi, spôsobujúcimi približne 90 percent prípadov genitálnych bradavíc.

Vakcinácia je v súčasnosti účinná aj u dievčat a mladých žien vo veku do 26 rokov v boji s vaginálnou rakovinou, ktorá činí celkovo až cca. 70 percent prípadov rakoviny a až 50 percent prípadov rakoviny vulvy.

Pri chlapcoch a mladých mužov od 9 až 26 roku veku, takáto forma ochrany chráni pred približne 90 percentami prípadov genitálnych bradavíc a zároveň v 80 percentách prípadov rakoviny análu.

Vakcinácia ešte stále nemusí plne ochrániť každého, a taktiež nie pred všetkými typmi HPV vírusu, alebo proti chorobám, ktoré neboli spôsobené HPV.

Rovnako ako ostatné vakcíny, najlepšie funguje a je vhodné podobnú prevenciu aplikovať prv než dôjde k akémukoľvek kontaktu s vírusom. Dievčatá a chlapci mladší ako 9 rokov môžu nechať očkovať.

Zdroj: MSD, redakcia Foto: Pixabay.com

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.