Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Starostlivosť o chrup

Napísal dňa 19. december 2018

Najčastejšími príčinami bolesti zubov sú nesprávne hygienické návyky.

Tvrdé anatomické štruktúry, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine väčšiny stavovcov, vrátane ľudí, nám vedia spôsobiť množstvo bolesti a problémov.

Hovorí sa, že bolesť zubov je tá najhoršia bolesť, akú môžeme cítiť a väčšina z nás mohla zažiť, aké je to, keď bolia zuby. Stávame sa apatickými, nemáme chuť na nič.

Bolesť zubov ale nepríde z ničoho nič. Najčastejšími príčinami bolesti zubov sú nesprávne hygienické návyky, vyhýbanie sa zdravej strave, ktorá zuby nedráždi a nepoškodzuje a celkovo zanedbaná starostlivosť o chrup. Ako sa teda správne starať o chrup, aby vám nehrozili časté návštevy u zubárov?

smile

Pravidelné čistenie zubov

Správnymi hygienickými návykmi dokážete svoje zuby zachrániť. Tí, ktorí sa o svoje zuby nestarajú a dôkladná hygiena im nič nehovorí, nemôžu očakávať, že ich zuby budú zdravé. Začne sa objavovať gingivitída, v horšom prípade aj parodontitída.

Čistite si zuby pravidelne. Na výber máte množstvo pomôcok a prostriedkov, ktorými dokážete odstrániť zubný plak a zbytky potravy. Zubári odporúčajú hlavne medzizubné kefky, zubné nite, ale aj jednozväzkové zubné kefky, ktoré majú len jeden trs vlákien, takže sa dostanú aj do menej prístupných miest. Ak ste začali používať bieliace pásiky, dôkladne si preštudujte príbalový leták a postupujte podľa návodu. Aj nesprávny spôsob bielenia zubov by vám totiž mohol poškodiť zubnú sklovinu.

Dôležité je aj správne používanie medzizubnej kefky. Medzizubnú kefku by sme si mali zaviesť do medzizubných priestorov a následne vytiahnuť. V prípade, že to tak neurobíte, poškodíte si medzizubnú papilu, ktorá je veľmi dôležitá a mali by sme si na ňu dávať pozor, aby sme si ju nezničili.

Zapálené ďasná a prírodné prípravky

Ak vás často trápia zapálené ďasná a aj zubár vám potvrdil gingivitídu, je potrebné siahnuť po prírodných prípravkoch, ktoré zápal stiahnu a boľavé ďasná upokoja. Častým užívateľom antibiotík sa odporúča objednať si oregánový olej fin Candimis. Je to silný prírodný antioxidant a bojuje proti plesniam, kvasinkám a baktériám. Má výrazné protizápalové účinky, preto ak vás trápi akýkoľvek zápal v tele, vyskúšajte ho. Uvidíte, že vám pomôže.

Na zapálené ďasná si uvarte šalviový čaj zo sušených šalviových lístkov. Šalvia okrem toho, že je vhodná na zapálené hrdlo a mandle, dokáže stiahnuť opuch zapálených ďasien. Okrem šalvie môžete vyskúšať aj repíkový čaj, nie však vo veľkom množstve.

Zdroj: PR servis, Foto: archív