Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Strašiak menom mononukleóza

Napísal dňa 24. február 2019

Bolí vás v krku, ste unavení, máte zdurené uzliny na krku? Možno ide o infekčnú mononukleózu – vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša okrem iného bozkávaním.

Infekčná mononukleóza je skôr syndróm čiže súbor príznakov, pričom choroba môže prebiehať rôzne. Najčastejšie má ochorenie asymptomatický priebeh, teda človek nepociťuje žiadne príznaky a iba si, potichu ‘vytvára protilátky proti danému vírusu – EBV (vírus Epsteina a Barrovej) či CMV (cytomegalovírus).

Oba tieto vírusy patria do skupiny herpetických vírusov a ich vlastnosťou je, že od okamihu vniknutia do organizmu, či už s príznakmi choroby, alebo bez nich, v organizme pretrvávajú a sú schované väčšinou v bunkách lymfatického systému, kde prežívajú v neaktívnej forme po celý život dotyčného, s možnú reaktiváciou ochorenia napríklad pri nadmernom strese alebo v dôsledku závažných ochorení.

Ako si ju všimnúť?

Príznaky choroby môžu byť u oboch vírusov zhodné. Na antibiotiká nereagujúce povlakové angíny, sprevádzané horúčkou, bolesťami hrdla, pocitom upchatého nosa a zväčšením predovšetkým krčných a podčeľustných lymfatických uzlín. Preto sa niekedy mononukleóza môže zameniť za streptokokovú angínu. Žlté zafarbenie kože ako pri infekčnej žltačke sa pozoruje úplne výnimočne, hoci pečeňové testy môžu byť niekedy oveľa zvýšené.

Ďalším príznakom býva Holzelove znamenia (drobná bodkovitá vyrážka takzvaných petechií), vo vzácnejších prípadoch môžu nastať opuchy viečok, respektíve presiaknutie okolo očí (Bassov príznak). Ochorenie môže vzniknúť náhle, niekedy je však možné si všimnúť drobných problémov trvajúcich asi 1-2 týždne vopred, ide napríklad o bolesti hlavy, brucha, nechutenstvo, nevoľnosti, zvýšenú únavu a potenie. Inkubačná doba od nákazy býva zhruba 2-6 týždňov, pričom však k vylučovaniu vírusu dochádza už koncom tejto doby, teda ešte pred prepuknutím spomínaných symptómov.

7656546

Ako stanoviť diagnózu?

K potvrdeniu infekcie je potrebné sérologické zistenie špecifi ckých protilátok v krvi (existuje rad rôznych typov), podľa ktorých aktuálne hladiny možno rozlíšiť, v akej fáze sa ochorenie nachádza. Vhodné je tiež vykonať pečeňové testy, ktoré bývajú zvýšené. Prevalencia anamnestických protilátok, ktorá vypovedá o premorení populácie, je obrovská. V dospelosti dosahuje 80 percent i viac a zvyšuje sa zároveň s vekom. Spôsob prenosu sa u oboch vírusov čiastočne líši, pre EBV je typický prenos infekčnými kvapôčkami (slinami) – ten je častejší u detí a mladistvých, preto sa ujalo laické označenie, choroba z bozkávania. Prenos však môže nastať aj spoločným jedlom a pitím, nákazou cez sliny, postriekané hračky či uteráky. Pri akútnej CMV infekcii sa vírus vylučuje všetkými telesnými tekutinami a nákaza je možná sexuálnym kontaktom, materským mliekom, močom alebo krvou.

Možnosti liečby

Liečba infekčnej mononukleózy je symptomatická, čo znamená, že sa snažíme zmierniť príznaky ochorenia. Podávame lieky znižujúce horúčku a zmierňujúci opuch lymfatických uzlín. Proti EBV nebol doteraz efekt žiadneho antivírusového lieku preukázaný. Proti cytomegalovírusu síce máme účinná virostatiká, avšak u bežných foriem ochorení a jedincov, ktorí nemajú závažnú poruchu imunity, ju nepoužívame pre ich nežiaduce účinky.

Podáva sa len u novorodencov, ktorí získali infekciu od matky počas tehotenstva, a pacientom po transplantáciách, lebo u nich by táto infekcia mohla vyvolať vážne komplikácie. Príznaky ochorenia vymiznú spontánne, spravidla do troch týždňov, ale niekedy aj dlhšie. Veľakrát však únava a slabosť pretrváva ďalších niekoľko týždňov. Doba vylučovania vírusu po infekčnej mononukleóze vyvolaná EBV nie je presne známa, predpokladá sa, že ide o niekoľko týždňov, CMV je v moči detekovateľný niekoľko mesiacov.

Čím sa líši infekcia CMV od EBV?

Zreteľná únava a zväčšenie lymfatických uzlín na krku sú podobné, avšak u nákazy CMV býva častejšia absencia povlakovej angíny, naopak prevažuje únava so zvýšenými teplotami. Komplikácie mononukleózy nastávajú našťastie zriedka (môžu si vyžiadať hospitalizáciu v nemocnici) a týkajú sa predovšetkým oblasti horných dýchacích ciest (obštrukcia dýchacích ciest). Komplikácie neurologického rázu, napr. meningitída alebo myelitída, ruptúra sleziny alebo rôzne formy kardiálnych problémov sú extrémne zriedkavé.

Akútna infekcia vyvolaná CMV je nebezpečná v tehotenstve, pretože vírus sa môže preniesť cez placentu na plod a poškodiť vyvíjajúci sa orgány, predovšetkým sluch. Plody matiek majúcich už pred tehotenstvom anamnestické protilátky ohrozené nie sú.

Zdroj: wsj.com, Foto: sxc.hu

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.