Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Bolestivé kútiky. Čo ich spôsobuje?

Napísal dňa 18. február 2019

Aktuálne obdobie je doslova rajom pre množstvo baktérií a vírusov, ktoré odvšadiaľ útočia na našu imunitu.

Tej dáva poriadne zabrať aj zvýšený stres, s ktorým sa každý deň stretávame pri plnení povinností v práci či v súkromí. A práve oslabená imunita je dôvod, prečo sme náchylnejší na spustenie zápalu v podobe nepríjemných a bolestivých kútikov.

Na úvod niekoľko vecných informácií: Kútiky zápalové ochorenie pier, odborne nazýva chelitis angularis. Niekedy sa vyskytuje v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. Častejšie sa s ním stretneme u detí ako u dospelých. Jeho vznik zapríčiňujú baktérie alebo kvasinky, najčastejšie však ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži či slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému.

Nedostatok vitamínov

Prispieť k vzniku kútikov môže i nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2,5,7,9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok minerálov ako železo a zinok. Aj preto sú kútiky problémom predovšetkým ľudí bojujúcich s anémiou alebo tráviacimi ťažkosťami či chorobami, ako je napríklad Crohnova, kedy sa do tela ťažšie vstrebávajú niektoré spomínané vitamíny. Ďalšou skupinou ľudí, u ktorých sa kútiky objavujú, sú tí, ktorí užívajú antibiotiká. Samozrejme, ich vznik je individuálny. Ide skôr o tú kategóriu pacientov, ktorá musí antibiotiká užívať počas dlhšieho obdobia.

Keep silence. Scared woman covering mouth with hands looking away, speak no evil concept

Nesprávna ústna hygiena

Starostlivosť o chrup a ústa by sme rozhodne nemali podceňovať. Aj to je totiž jedna z príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. Nedostatočnou ústnou hygienou možno taktiež prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcia pochádza z najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však už vírusové ochorenie,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Prejavy

Kútiky vznikajú v podobe začervenania a bolestivých škvŕn na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Ide o veľmi nepríjemné prejavy, ktoré vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, najmä pri konzumácii jedla a nápojov, nehovoriac o tom, že sú prejavom oveľa vážnejších, vyššie spomínaných procesov, ktoré v tele prebiehajú.

Liečba

Základ liečby tvorí nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred samotným nanesením je dôležité ranku najskôr vydezinfikovať, napríklad borovou vodou. V lekárni vám vhodne poradia, ktoré ďalšie roztoky sú na dezinfekciu vhodné a ktoré naopak nie.

Ak uprednostňujete skôr prírodné prípravky, vhodný je beta glucan. Beta glucan môže pomôcť imunite k lepšiemu hojeniu a beta glucanový gél je výborný pri regenerácii poškodených tkanív,” ozrejmuje Adrián Doboly, odborník na imunitu zo spoločnosti Natures. Gél je na rozdiel od iných prípravkov priehľadný, hojenie podporuje diskrétne a po jeho nanesení môžete bez obáv vyraziť do ulíc.

Ďalším veľmi dobrým pomocníkom z vrecúška babských receptov je propolisová tinktúra, hojenie urýchľuje aj čajovníkový olej a aloe. Odporúča sa dokonca aj potieranie rán čerstvým cesnakom, čo však môže byť trochu problém, ak sa chystáte do práce alebo kdekoľvek medzi ľudí. Cesnakový závan so sebou zrejme nechcete nosiť celý deň.

Dopĺňať by sa mali aj vitamíny skupiny B, železo a zinok. Či ich budete telu dodávať vo forme stravy, alebo výživových doplnkov, je len na vašom rozhodnutí. Samozrejme, výživná a čerstvá strava je to najlepšie pre naše telo, no ak potrebný prísun vitamínov nedokážete zabezpečiť týmto spôsobom, potom sú výživové doplnky správnou voľbou.

Ak by sa kútiky vyskytovali často a ich hojenie trvalo neprimerane dlho, je vhodné navštíviť lekára, nakoľko niekedy bývajú prejavom iných, závažnejších ochorení,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Prevencia

Okrem zásobovania tela potrebnými minerálmi a vitamínmi, aby bolo schopné brániť sa zápalu, je dôležité robiť aj ďalšie preventívne opatrenia. Keďže zdrojom infekcie býva najmä ústna dutina, základným predpokladom zamedzenia vzniku kútikov je správna starostlivosť o ňu. Zuby by sme si mali čistiť minimálne 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodiumlauryl-sulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržujú napríklad aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu možno používať i ochranné balzamy na pery s obsahom zinku. Ak však žiadne zo spomínaných postupov nezaberajú, je potrebná návšteva lekára, ktorý naordinuje liečbu presne podľa potrieb vášho tela.

Zdroj: PR servis, trumpeter, Natures   Foto: archív