Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Všetko o migréne I.

Napísal dňa 25. marec 2019

Migréna nie je len bolesť hlavy. Je to predovšetkým choroba, ktorú treba liečiť.

Keď pociťujete príznaky, akými je pulzujúca bolesť hlavy zvyčajne na jednej strane, ktorá sa vám pri pohybe ešte viac zhoršuje, ste precitlivení na svetlo a zvuky a k tomu sa pridá aj celková nevoľnosť či zvracanie, mali by ste spozornieť.

Migréna nie je len bolesť hlavy. Je to predovšetkým choroba, ktorú treba liečiť a vyžaduje si sériu neurologických vyšetrení,“ hovorí neurologička MUDr. Iveta Nikolová z neurologickej ambulancie Agel Clinic v Bratislave. Migréna je choroba, ktorá postihuje celosvetovo približne 12 percent populácie. Trikrát častejšie ňou trpia ženy ako muži. Nevyhýba sa však ani deťom. Hoci je v spoločnosti málo akceptovaná, Svetová zdravotnícka organizácia ju zaradila medzi 20 ochorení, ktoré vážne zasahujú do života človeka a obmedzujú jeho prácu a súkromie. Ataky migrény môžu trvať 4 až 72 hodín a súčasťou týchto záchvatov môže byť precitlivenosť na svetlo či zvuky.

Keď pociťujete príznaky, akými je pulzujúca bolesť hlavy zvyčajne na jednej strane, ktorá sa vám pri pohybe ešte viac zhoršuje, ste precitlivení na svetlo a zvuky a k tomu sa pridá aj celková nevoľnosť či zvracanie, mali by ste spozornieť. V tomto prípade nemusí ísť iba o bolesť hlavy vyvolanú momentálnym vyčerpaním, zvýšeným stresom či nedostatkom pohybu alebo čerstvého vzduchu.

Bolesť hlavy a hypertenzia

Prejavy migrény

V spoločnosti je migréna málo akceptované ochorenie, častokrát zamieňané „len“ za bolesť hlavy. Čo to však migréna je a ako sa prejavuje?

Migréna je záchvatovité ochorenie, pre ktoré sú charakteristické silné ataky pulzujúcej bolesti hlavy, strednej až ťažkej intenzity. Tieto môžu trvať 4 až 72 hodín a súčasťou týchto záchvatov môže byť precitlivenosť na svetlo či zvuky,“ hovorí neurologička Iveta Nikolová. Pri migréne je silná bolesť hlavy situovaná na jednej strane hlavy, má pulzujúci charakter a jej zhoršenie môžete pociťovať vtedy keď sa hýbete. Pri atakoch tohto ochorenia sa spravidla pridružujú aj sekundárne prejavy – niektorí pacienti pociťujú nevoľnosť, dokonca až potrebu zvracať, iným bolesť hlavy zhoršuje už aj bežne obklopujúce svetlo a zvuky. Na základnú diagnostiku ochorenia migréna v domácom prostredí môže poslúžiť aj jednoduchý test.

Migréna s aurou

Samotnej bolesti hlavy môže predchádzať tzv. aura. Jej vznik sa spája so senzorickými, pohybovými alebo verbálnymi poruchami. Jedným z jej najčastejších prejavov sú rôzne vizuálne poruchy. Z ničoho nič môže pacient pociťovať záblesky svetla pred očami, vidieť svetlé škvrny, vlny či rozličné tvary,“ vysvetľuje MUDr. František Jurčaga, primár neurológie Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Aura sa môže prejavovať aj pocitom závratov či oslabenia svalov. Môže sa vám zdať, že sa vás niekto dotýka, alebo cítite akoby pichanie ihlami po rukách či nohách. Tŕpnutie končatín môže v niektorých prípadoch vystriedať pocit ich nekontrolovateľného trhania. U iných pacientov sa aura objaví ako stav dočasného znecitlivenia tváre alebo jednej strany tela. Migrénou s aurou trpí až 30% migrenikov.

Migréna si však vyžaduje konzultáciu s lekárom – špecialistom. Pretože ak zostáva neliečená, môže časom stále viac komplikovať pracovný či súkromný život pacienta a obmedzovať jeho život. Aj keď je považovaná za ochorenie žien, nevyhýba sa ani mužom či dokonca deťom. Pre lepšiu diagnostiku a nastavenie správnej liečby je dobré, aby si pacient viedol tzv. denník migrenika, do ktorého si zaznamenáva dennú aktivitu, jedlo, požitie alkoholu a iné údaje, ktorú môžu pomôcť odhaliť „spúšťače“ migrény,“ hovorí neurologička Iveta Nikolová. Zaznamenávaním si bezprostredných udalostí pred záchvatom migrény pomôže to lekárovi určiť niektoré spúšťacie momenty. Sústreďte sa predovšetkým na: poruchy režimu spánku, hormonálne zmeny, stres, jedálny lístok, meteorologické podmienky.

Zdroj: Agel Clinic, PR servis, Foto: archív