Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako bojovať s bradavicami

Napísal dňa 1. apríl 2019

Bradavice sú vírusového pôvodu a spôsobuje ich vírus.

Nikto z vás by nebol nadšený, keby sa vám na tele objavili bradavice. Bradavice sú vírusového pôvodu a spôsobuje ich vírus s netypickým, ale zase ľahko zapamätateľným názvom – Human Papillomavirus.

Tento vírus sa dostáva do tela cez malé ranky na koži. Viete ale, ako bojovať s bradavicami, čo na ne zaberá a ako im predchádzať?

Na kúpaliskách a plavárniach noste šľapky

Aj vy chodievate do verejných spŕch na kúpaliskách úplne bosí? Práve verejné kúpaliská a plavárne sú najväčšími zdrojmi nákazy tohto vírusu, ktorý mnohí z vás určite poznáte pod skratkou HPV. Stačí odtrhnutá koža na chodidle, ruke, tvári a vírus sa dostane do vášho tela a ostane tam navždy. Ak sa raz týmto vírusom nakazíte, už sa ho nikdy nezbavíte. To ale neznamená, že s bradavicami nemôžete bojovať.

dezinfekcia-ruk

Odporúčame vám preto chodiť do verejných spŕch vždy len v šľapkách. Ideálnymi šľapkami na kúpaliská a plavárne sú jednoznačne šľapky Birkenstock. Nešmýka sa v nich, rýchlo sa vysušia a sú veľmi pohodlné. Ochránia vaše nohy pred nebezpečným vírusom, ktorý má dnes už takmer každý druhý človek v sebe. Náchylný na tento vírus sú najmä ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu a trpia týmito autoimunitnými chorobami – Crohnovou chorobou a sklerózou multiplex.

Prenášajú sa dotykom

Ak sa vám na tele objaví bradavica, odporúčame vám ju začať liečiť hneď v začiatočnom štádiu. Najmä bradavice, ktoré sa nachádzajú na chodidlách, nerastú do výšky, ale do hĺbky a už pri dostúpaní budete pociťovať nepríjemnú bolesť. Noste preto obuv na kúpaliskách, pretože aj na dlažbe okolo bazéna sa môžete nakaziť. Ak sa vám na tele objavia bradavice a budete ich ignorovať, očakávajte, že sa vám na tele budú objavovať ďalšie. Prenášajú sa totiž dotykom, preto si dávajte veľký pozor a bradaviciam venujte pozornosť už v počiatočných štádiách. Čím dlhšie budete čakať, tým dlhšie bude trvať, kým sa bradavíc zbavíte.

Aké prípravky používať na bradavice?

Ak sa chcete zbaviť všetkých bradavíc, vyskúšajte lastovičník väčší z čelade makovitých. Jeho charakteristické žlto-oranžové mlieko aplikujte priamo na bradavicu poctivo každý deň. Na bradavice vám vie pomôcť aj nasolený plátok cibule, ktorý si priložíte na postihnuté miesta a zaviažete obväzom.

Okrem cibule a lastovičníka môžete vyskúšať tekutý dusík, ktorý vám kožný lekár aplikuje priamo na bradavice. Bradaviciam vadí dusík, ale zničiť ich dokáže najmä pre zdravú kožu nebezpečná kyselina salicylová. Odporúčame vám preto pýtať si v lekárni prípravky, ktoré obsahujú práve túto kyselinu. Nesmie sa však dostať do kontaktu so zdravou kožou.

Zdroj: PR servis, Foto: archív, pixabay.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.