Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Keď je dieťatko nepokojné

Napísal dňa 2. apríl 2019

Keď je dieťatko nepokojné, veľký vplyv má na to aj matka dieťatka.

Ani jednu matku nepoteší, ak jej doteraz spokojné bábätko začne plakať a bude plakať niekoľko hodín. Matka začína panikáriť a skúša všetko, čo by jej uplakané dieťatko dokázalo upokojiť. Keď už nepomáha vôbec nič, ide k detskému lekárovi.

Dnešné mamičky panikária už pri prvom intenzívnom plače dieťatka, pritom sa môže jednať len o maličkosti. Strach o dieťatko je ale silnejší. Čo sa ale môže skrývať za plačom vášho dieťatka?

Intolerancia laktózy

Tým, že dieťatko prijíma v prvých týždňoch a mesiacoch len mliečko, môže sa u neho objaviť aj nepríjemná intolerancia laktózy. Začína sa objavovať v prvých mesiacoch života dieťatka. Označuje sa aj ako neznášanlivosť laktózy práve kvôli neschopnosti tolerovať mlieko a mliečne výrobky. Ako web stránka detskekoliky.sk uvádza: „Ak v tele chýba enzým laktáza alebo je jeho produkcia nedostatočná, dochádza ku intolerancii laktózy, ktorá je bežný problém nielen u detí, ale aj u dospelých.“

baby-3289174_1280

Intolerancia laktózy spúšťa proces kvasenia, čo vedie k tvorbe plynov a nadúvaniu. Čo však môžete preto vy ako matka urobiť? Postačí, ak obmedzíte príjem potravín, ktoré spôsobujú dojčenskú koliku u dieťatka. Zabudnite na karfiol, brokolicu, papriku, kávu, cibuľu a ružičkový kel.

Nervozita matky

Keď je dieťatko nepokojné, veľký vplyv má na to aj matka dieťatka. Vaša nervozita a strach, ktorý máte o dieťatko, sa prenáša na vášho potomka. Ťažko tento stav vysvetliť, ale dieťatko nervozitu matky vycíti a dá to najavo intenzívnym plačom, pretože to je jediný spôsob, ako v prvých mesiacoch dokáže vyjadriť svoju nespokojnosť. Skúste dieťatko zabaliť do šatky na nosenie detí a hlavne, upokojte sa. Nenechávajte dieťatko vyplakať sa, ako to hovorievali a robievali naše staré mamy. Dieťa potrebuje získať istotu, že keď dá najavo svoju nespokojnosť, príde k nemu niekto, kto spraví všetko preto, aby bolo pokojné a spokojné.

Materinský inštinkt

Keď je dieťatko nepokojné, vy ako rodič zachovajte pokoj. Nechoďte si hneď od nervozity otvárať fľašu chutného vína Riesling Dr. Loosen, ale choďte k dieťatku a snažte sa ho upokojiť. Počúvajte svoj materinský inštinkt, pretože práve ten vám napovie, čo máte robiť.

Zdroj: PR servis, Foto: archív, pixabay.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.