Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Prečo sú slnečné okuliare nevyhnutné

Napísal dňa 25. apríl 2019

4 dôvody, prečo sú slnečné okuliare nevyhnutné pre naše zdravie.

Kvalitné slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom. Ich dôležitejšou úlohou je chrániť naše oči pred mnohými ťažkosťami, ktoré môžu byť spôsobené slnečným žiarením.

Ak sa rozhodnete nenosiť slnečné okuliare, poprípade si vyberte také, ktoré neposkytujú 100% UV ochranu, vystavujete vaše oči a pokožku riziku niekoľkých vážnych ochorení. Zistite, prečo je dôležité investovať do značkových okuliarov.

Kvalita je dôležitejšia ako kvantita

Rozmýšľate, či sa vám viac oplatí kúpiť 5 neznačkových okuliarov alebo jedny kvalitné? Odpoveď je jasná. Pri hľadaní nových okuliarov si radšej priplaťte a investujte do kvalitných značkových okuliarov, ktoré vám poskytnú 100% ochranu. Vyberte si napríklad slnečné okuliare Fendi, Dior, Moschino, Ray-Ban, Oakley, Polaroid, Miu Miu, Versace.

Prečo by ste si mali vybrať kvalitné slnečné okuliare?

people-2587061_1920

1.) Naspálite si vaše oči

Každý z nás vie, že našu pokožku si dokážeme chrániť pred slnečným žiarením opaľovacím krémom. Zaujímavé však je, že “spáliť” si môžeme aj naše oči. Ak sú povrchové bunky oka príliš poškodené intenzívnym pôsobením UV žiarenia, môže dôjsť až k fotokeratitíde (bielej slepote). Fotokeratitída väčšinou zmizne sama do niekoľkých dní. Ak však bolesť neustupuje, neváhajte a navštívte vášho očného lekára.

2.) Znížite riziko rozvoja šedého zákalu

Sivý zákal (katarakta) patrí medzi ochorenia, ktoré môžu byť spôsobené nedostatočnou

ochranou vašich očí. Jasnými príznakmi tohto závažného ochorenia zraku sú napríklad – dvojité videnie, citlivosť na svetlo, rozmazané alebo vyblednuté farebné videnie. Toto ochorenie sa dá liečiť jedine chirurgicky, to znamená, operáciou, pri ktorej je zakalená šošovka odstránená a je nahradenou umelou.

3.) Ochránite sa pred rakovinou

Ak si poriadne neochránite vaše oči, môže sa u vás vyvinúť rakovina. Nebezpečný je vnútroočný melanóm, typ rakoviny oka. Modrookí alebo zelenookí ľudia majú zvýšené riziko vývinu tohto typu rakovinu.

Príznaky zahŕňajú napríklad rozmazané videnie, tmavú škvrnu na dúhovke, zaznamenávanie škvŕn alebo zábleskov svetla vo vašom zornom poli. Ak vám bola diagnostikovaná táto choroba, je potrebné podstúpiť liečbu (chirurgický zákrok, radiačnú terapiu alebo ošetrenie laserovým lúčom.)

4.) Zbavíte sa zbytočných vrások

Bojujete drahými krémami proti očným vráskam? Vedeli ste však, že nedostatočná ochrana vašich očí vám môže oveľa rýchlejšie dopomôcť k nepekným očným vráskam? Pokožka okolo našich očí je tenšia ako na iných častiach nášho tela a je teda oveľa náchylnejšia na predčasné starnutie a vrásky a presne k tomu UV žiarenie prispieva.

Navyše, keď nemáme na očiach práve nasadené okuliare, zvykneme žmúriť. Táto typická ochranná reakcia nášho tela však opäť prispieva k vytváraniu vrások nielen v očnej oblasti, ale tiež na našom čele.

Mnoho ľudí vníma slnečné okuliare len ako módny doplnok, ktorým si doladí svoj outfit. Len málokto ich vníma ako užitočnú zdravotnú pomôcku, ktorá má naše oči ochrániť pred množstvom zdravotných rizík, ktoré môžu byť spôsobené slnečným žiarením.

Slnko síce pomáha ľudskému telu s vytváraním vitamínu D a zlepšuje nám náladu, ale pre naše oči znamená hrozbu. Nevyberajte si teda okuliare podľa farby alebo tvaru. Zvoľte si radšej kvalitnejšie, ktoré poskytnú vášmu oku naozajstnú ochranu.

Zdroj: PR servis, Foto: archív, Pixabay.con