Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako si poradiť s problematickým bedrovým kĺbom

Napísal dňa 2. máj 2019

Máte problémy s chôdzou, s pohybmi tela v oblasti panvy a so stabilitou?

Za nepríjemnými obmedzeniami môže byť poškodený bedrový kĺb. Viete, ako si poradiť s jeho poškodením tak, aby ste sa vyhli imobilite a získali späť čo najväčší pohybový komfort?

Bedrový kĺb je najväčší, ale zároveň aj najviac namáhaný kĺb v ľudskom tele. Jeho najdôležitejšou funkciou je umožnenie pohybu dolnej končatiny a zároveň vzpriamené držanie tela. S pribúdajúcim vekom sa kĺb čoraz viac preťažuje, jeho chrupka sa opotrebúva či dokonca časom zmizne úplne. Postupné zodieranie chrupky bedrového kĺbu vedie k rozvoju degeneratívneho ochorenia bedrového kĺbu s názvom artróza. Toto chronické zápalové ochorenie kĺbov stojí za väčšinou problémov s bedrovými kĺbmi.

S artrózou sa stretávame najmä vo vyššom veku, no okrem veku sa na jej rozvoji môžu podpísať aj nadváha, opakované úrazy, preťažovanie kĺbu alebo dokonca nekvalitný matrac, poloha spánku a sedavé zamestnanie.

Sport woman sitting and resting after workout or exercise in fitness gym with protein shake or drinking water on floor. Relax concept. Strength training and Body build up theme. Warm and cool tone

Príznaky poškodenia bedrového kĺbu

Poškodenie bedrového kĺbu obmedzuje jeho pohyblivosť a zároveň vedie k preťaženiu a poškodeniu svalov a šliach v jeho okolí. Tento stav sa môže prejaviť viacerými príznakmi:

 • bolesť v slabinách,
 • bolesť stehna alebo kolena,
 • tŕpnutie nôh,
 • bolesť sedacích svalov,
 • zvýšená bolesť pri pokuse postaviť sa na postihnutú končatinu,
 • krívanie,
 • obmedzená hybnosť končatiny,
 • stuhnutie svalov.

Bolesť môže byť tupá aj bodavá, zo začiatku sa môže objavovať len pri niektorých činnostiach, neskôr po rozvinutí výraznejšieho poškodenia sa prejavuje aj v pokoji v noci.

Bolesti pri problémoch s bedrovým kĺbom sú často podobné ako pri problémoch s chrbticou alebo naopak. Správna diagnostika je základom úspechu. S riešením problémov s bedrovým kĺbom sa zaoberá lekár špecialista z odboru ortopédia.

Liečba artrózy bedrového kĺbu

Hlavným cieľom liečby je zmiernenie bolesti a zachovanie pohyblivosti bedrového kĺbu. Liečba každého pacienta by mala vychádzať z individuálnych požiadaviek jeho tela a zároveň zodpovedať stupňu poškodenia bedrového kĺbu. Základom liečby je redukcia prípadnej nadváhy, pravidelné cvičenie a vyhýbanie sa namáhavým telesným činnostiam.

Konzervatívna liečba je založená na podávaní liekov a mastí s obsahom protizápalových a analgetických látok v kombinácií s rehabilitačnými technikami ako sú magnetoterapia, akupunktúra, individuálna fyzioterapia, hydroterapia a liečba teplom.

Fantastickým doplnkom liečby sú aj ortopedicky tvarované vložky do topánok, ktoré pomáhajú pri chôdzi znižovať záťaž na bedrový kĺb. Pri výraznejších stupňoch artrózy je taktiež vhodné odľahčovať bedrový kĺb pri pohybe používaním kompenzačných pomôcok – vychádzkových palíc, francúzskych alebo podpažných bariel.

V poslednej dobe sa čoraz viac problémy s bedrovými kĺbmi riešia chirurgicky. Okrem totálnej endoprotézy bedrového kĺbu, kedy sa poškodený bedrový kĺb vymieňa za implantát, sa často využíva aj artroskopia bedrového kĺbu. Ide o operačný zákrok, ktorého cieľom je znížiť bolestivosť kĺbu, zlepšiť rozsah pohybu, zvýšiť kvalitu života pacienta a spomaliť starnutie bedrového kĺbu. Správne indikovaná artroskopia je prevenciou pred potrebou endoprotézy bedrového kĺbu.

K totálnej náhrade bedrového kĺbu sa pristupuje v prípade pokročilej artrózy bedrového kĺbu. Moderné endoprotézy bedrového kĺbu vydržia 10 až 15 rokov.

Dnešné chirurgické zákroky majú vysokú úspešnosť. Po operácií by mala nasledovať kvalitná rehabilitácia. Pokiaľ pacient dodrží všetky odporúčania a zároveň prispôsobí aj svoj životný štýl, kvalita jeho života by mala byť dlhodobo na neporovnateľne vyššej úrovni, než pred operačným zákrokom.

Prevencia vzniku problémov s bedrovými kĺbmi

Problémy s bedrovými kĺbmi vedia vo výraznej miere znížiť kvalitu života pacienta. Prevencia problémov je vždy jednoduchšia ako samotná liečba. Vďaka zdravému životnému štýlu je možné vo veľkej miere predísť rozvoju degeneratívnym problémov bedrových kĺbov. Takýto životný štýl by mal zahŕňať:

 • udržiavanie zdravej váhy, prípadne redukcia nadbytočných kilogramov pri prvých príznakoch problémov s kĺbmi,
 • pravidelné praktizovanie športov, ktoré nepreťažujú kĺby – plávanie, cyklistika, prechádzky,
 • dostatočný pitný režim,
 • spevnenie a predchádzanie ochabnutiu svalstva v okolí kĺbov,
 • dostatočný prísun vitamínov, najmä vitamínu C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a má protizápalové účinky.

Okrem najrozšírenejšej artrózy bedrového kĺbu môžu za problémami stáť aj iné ochorenia ako napríklad vývojové poruchy, Perthesova choroba či Avaskulárna nekróza hlavice bedrového kĺbu. Pri všetkých problémoch platí jedno spoločné – ich liečba patrí do rúk odborníka a čím skôr sa s ňou začne, tým bude úspešnejšia.

Zdroj: PR servis, Foto: archív