Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Kontaktné šošovky môžu v lete spôsobiť komplikácie

Napísal dňa 11. jún 2019

Naše oči sú počas horúcich letných dní zaťažované viac, ako si myslíme. Toto je riešenie.

Voda, slnko a klimatizácia dávajú našim očiam zabrať. Chcete športovať, hýbať sa a tráviť čas vonku. Nosiť dioptrické okuliare prináša isté obmedzenia a tak siahame po kontaktných šošovkách.

Kontaktné šošovky sú oproti okuliarom pohodlnejšie, nepadajú z nosa pri aktívnom pohybe, no rovnako vám môžu spôsobiť nepríjemné komplikácie. Mali by ste byť extra opatrní ak sa chystáte na dovolenku do exotickej krajiny, na chatu alebo stanovačku. Plávať s nimi vám lekári vôbec neodporúčajú. “Vo vode je totiž najväčšie množstvo baktérií a plesní, ktoré vám môžu spôsobiť nepríjemné zápaly a infekcie očí,” varuje MUDr. Juhás – uznávaný očný lekár a chirurg.

Oftum_laserová_operácia_očí

Očné zápaly môžu vzniknúť aj niekoľko týždňov po nákaze baktériou. Pod šošovkami majú dobré zázemie pre život a rýchlo sa množia.  Baktérie vo vode často spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. 

Ak sa chystáte na výlet na miesto kde budete mať zhoršené hygienické podmienky, odporúčame zakúpiť si jednorazové šošovky, ktoré si ráno dáte a večer jednoducho vyhodíte. Ďalšou možnosťou je laserová operácia očí. Ak ste nad ňou už uvažovali, teraz je správny čas na to ju podstúpiť. Vďaka moderným metódam sa takéto operácie robia na počkanie. Sú bezbolestné a skrátila sa aj doba rekonvalescencie. Dioptrií sa teda stíhate zbaviť do leta.

Metóda ReLEx Smile laserovej operácie oka odstraňuje dioptrické chyby oka bezbolestne, bez narušenia povrchu rohovky a bez spáleného tkaniva. Navyše pacientov vždy upokojujem, že sa naozaj niet čoho báť. Sám som tento zákrok podstúpil. A dnes si už neviem predstaviť športovať v okuliaroch,” hovorí primár kliniky Oftum, MUDr. Juhás, ktorý je vášnivý športovec.

To, či ste vhodný kandidát na operáciu touto metódou, môže s určitosťou povedať iba lekár po vstupnom vyšetrení. Vo všeobecnosti je ale operačná metóda Relex Smile vhodná pre krátkozrakých pacientov nad -0,5 dioptrie a tiež pre astigmatikov do 5 cylindrov.

Lekári kliniky OFTUM odkazujú: nebojte sa laserovej operácii zraku. Máme množstvo klientov, ktorí operáciu dlho odkladali a teraz si zákrok nevedia vynachváliť. Objednajte sa na konzultáciu a zistite, či ste vhodný kandidát.

Zdroj: Online servis, Foto: archív