Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Liečba keratokonusu alebo transplantácia rohovky

Napísal dňa 25. jún 2019

Podceňovať problémy so zrakom sa neoplatí, za zhoršeným videním sa môže ukrývať aj keratokonus.

Ak ho neodhalíte včas, čaká vás transplantácia. Keratokonus je zriedkavým ochorením oka, ktoré trápi najmä tínedžerov a mladých ľudí. Postihuje rohovku, ktorej úlohou je prepúšťať svetelné lúče ďalej do oka. Zdravá rohovka má pravidelne zakrivený tvar, pri keratokonuse sa jej guľovitý tvar deformuje a kužeľovito vydúva. Inak povedané, rohovka sa stále viac vyklenuje smerom von z oka, čo je najviac viditeľné pri pohľade z profilu.

Oslabené rohovkové tkanivo sa prejavuje aj v hrúbke rohovky, ktorá sa postupne stenčuje. Keratokonus postihuje obe oči naraz, avšak s rozdielnou progresiou. Pravá príčina výskytu je stále predmetom skúmania, predpokladá sa však vplyv dedičnosti, alergie či rôznych mechanických vplyvov. Medzi rizikových pacientov patria deti, ktorým boli diagnostikované ochorenia ako Downov, Turnerov či Marfanov syndróm. Ďalším rizikovým faktorom je výskyt atopického ekzému.

eye

Keratokonus sa schováva za dioptrické chyby

Keratokonus je nebezpečné ochorenie, pretože sa nemusí v začiatkoch vôbec prejavovať. Rodičia si môžu všimnúť prvé problémy so zrakom u detí, ktoré sú staršie ako 10 rokov, často v kombinácii s krátkozrakosťou či astigmatizmom.

Tieto  dioptrické chyby zvyknú prekryť pravú príčinu problémov, keratokonus tak ostáva „schovaný“ celé roky. Medzi najbežnejšie príznaky ochorenia patrí zhoršovanie zraku, ktoré rýchlo napreduje, duplicitné videnie, ale aj sledovanie zdeformovaných tvarov. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa u človeka keratokonus objaví, tým rýchlejšie postupuje. keratokonus sa týka každého z nás a jeho včasná diagnostika veľmi kľúčová.

Liečba keratokonusu závisí od štádia ochorenia

Aj napriek veľkým posunom v medicíne sa keratokonus úplne vyliečiť nedá, progres ochorenia je však možné zastaviť. Liečba sa vykonáva niekoľkými rozdielnymi metódami v závislosti od toho, v akom štádiu bol keratokonus diagnostikovaný. V minulosti bolo jediným riešením predpísanie tvrdých kontaktných šošoviek, ktoré však nie každý zniesol. Dnes má pacient s týmto degeneratívnym ochorením oveľa väčšie možnosti.

Keratokonus zastaví aj neinvazívna metóda

V prvom a druhom štádiu sa využíva nová technika, ktorú nájdete pod označením CXL – corneal crosslinking využívajúca buď neinvazívnu, alebo miniinvazívnu metódu. Cieľom liečby je spevnenie oslabených kolagénových väzieb priamo v rohovke.

Ak sa pacientovi diagnostikuje keratokonus v treťom štádiu, očný lekár môže navrhnúť implantáciu umelých segmentov. Zákrok netrvá dlhšie ako 30 minút, touto technikou sa koriguje nepravidelné zakrivenie rohovky. Inou možnosťou, ako zastaviť keratokonus, je operácia, počas ktorej dochádza k transplantácii rohovkového tkaniva od darcu. Transplantácia rohovky, teda keratoplastika je určená iba pacientom s veľkým poškodením rohovky, podľa jej stavu pacient podstúpi buď čiastočnú transplantáciu, alebo transplantáciu v plnej hrúbke.

Čiastočná transplantácia šetrí oko

Čiastočná (lamerálna) transplantácia rohovky je v súčasnosti najmodernejšou metódou keratoplastiky. Jej výhoda spočíva v tom, že očný chirurg nemusí odstrániť rohovku pacienta v celej hrúbke, ale iba určitú (vonkajšiu alebo vnútornú) časť – tú, ktorú ochorenie výrazne poškodilo. Vo všeobecnosti platí, že čím tenší implantát, tým vyššia zraková ostrosť. Aj keď opis zákroku môže pôsobiť náročne, ide o rýchly proces, ktorý trvá približne 15 minút.

Zvyčajne sa vykonáva v ambulancii očného lekára a v lokálnej anestézii, no ak to pacient vyžaduje, chirurg môže pristúpiť aj k celkovej anestézii. Lamelárna transplantácia je minimálne invazívnou formou zákroku, pri ktorej sa nevyžaduje ani šitie rany. V porovnaní s transplantáciou rohovky v plnej hrúbke má pacient upravenú zrakovú ostrosť v oveľa kratšom čase (do 2 týždňov), pričom obdobie rekonvalescencie sa taktiež výrazne skráti. Pri čiastočnej transplantácii sa okrem toho znižuje riziko, že telo implantát od darcu odmietne.

Transplantácia celej rohovky ako posledná možnosť

Žiaľ, nie každé oko postihnuté zle zakrivenou rohovkou je vhodné na čiastočnú transplantáciu. Vtedy sa pristupuje k poslednej možnosti. Perforujúca transplantácia rohovky je tradičnou formou keratoplastiky, ktorá sa úspešne využíva aj na Slovensku. Počas zákroku sa pacientovi z oka vyberie poškodená rohovka a nahradí sa novou, ktorá bola získaná od darcu. Tento typ operácie trvá dlhšie, pacient musí rátať, že na operačnom stole si poleží približne 90 minút. Aj tu je však možnosť podstúpiť zákrok v celkovej anestézii priamo v ambulancii očného chirurga.

Samotná rekonvalescencia trvá niekoľko týždňov, pričom kompletné „prihojenie“ implantátu si vyžaduje mesiace. Nevýhodou tohto zákroku je riziko, že pacientovo telo môže novú rohovku odmietnuť, preto je veľmi dôležité, aby ju chirurgovia dokázali presne umiestniť. Dnes im v tom pomáha tzv. femtosekundový laser, ktorý patrí k najmodernejším technológiám v rámci očných operácií.

Dokáže totiž z veľkej miery nahradiť ruku chirurga, je pritom šetrnejší a zároveň aj bezpečnejší. Čo sa týka poplatkov, ceny za zákroky sa môžu v jednotlivých očných klinikách líšiť, v prvom rade by ste však nemali hľadieť na sumu, ale na skúsenosti a prax chirurga, ktorý vás bude operovať.

Zdroj: PR servis, Foto: archív