Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Mýty o chudnutí a diétach

Napísal dňa 3. jún 2019

Fitnes trénerka radí.

Veríte tomu, že ak si chcete udržať postavu, po šiestej večer sa neje, najlepšie sa cvičí ráno s prázdnym žalúdkom a z jedálnička treba vylúčiť mnoho jedál?

Toto sú len niektoré z mnohých, poriadne zakorenených mýtov o životnom štýle, cieľom ktorého je pekná postava. Denne sa s nimi stretáva aj fitness trénerka, výživová poradkyňa a ambasádorka spoločnosti BioTechUSA Saskia Cakoci. Nie je nič výnimočné, že za mnou príde napríklad mladá žena, ktorá sa dala nahovoriť frajerom, že keď bude cvičiť jeho tréning a dodržiavať jeho diétu, schudne. No nefungovalo to a ona nechápala prečo. A tiež nerozumela, prečo jej tak rastú trapézové svaly,“ hovorí S. Cakoci. Dodržiavať diétu a plán cvičenia niekoho iného pre dosiahnutie vysnívanej postavy je jedným z najrozšírenejších mýtov. Pritom každý z nás je iný, má iné spaľovanie a iné genetické predispozície.

Sport woman sitting and resting after workout or exercise in fitness gym with protein shake or drinking water on floor. Relax concept. Strength training and Body build up theme. Warm and cool tone

Hladovanie škodí

Telu nijako neprospieva ani striktná diéta či preventívne nejedenie po šiestej večer. Kalorický deficit je pri chudnutí dôležitý, ale nesmie byť priveľký. Následkom je v takomto prípade takmer vždy jojo efekt,“ upozorňuje odborníčka a výživu a chudnutie. Čo by sme mali a čo nemali jesť, pokiaľ nechceme byť širší ako dlhší? Nemali by sa vyhýbať vôbec ničomu. Základom chudnutia je naučiť sa správne jesť, nie niečo si odopierať. Nič, čo jeme v rozumnom množstve, pre nás nie je nezdravé. Samozrejme správna skladba stravy je dôležitá pre naše zdravie, preto by mal byť pomer jednotlivých makronutrientov prispôsobený nárokom každého jednotlivca.

Proteíny ako zázrak?

Nepotešíme ani správou, že keď budete cvičiť ráno nalačno a potom si dáte proteínový nápoj alebo tyčinku, zaručene schudnete z brucha. Ale proteíny sa k cvičeniu predsa len hodia. Sú zdrojom bielkovín a tie nám pomáhajú budovať svalovú hmotu. Majú rýchlu vstrebateľnosť, preto je najlepšie prijímať ich po tréningu, aby sa aminokyseliny dostali čo najrýchlejšie ku poškodeným svalovým vláknam. Dá sa povedať, že ak si chceme postavu vytvarovať silovým tréningom, tak ich príjem je pre nás kľúčový,“ vysvetľuje fitness trénerka. Mať po ruke proteínovú tyčinku je fajn aj počas diéty. Najmä v prípade, že sa nevieme dostať k plnohodnotnému jedlu, prípadne máme chuť na niečo sladké a nechceme zhrešiť. V diétnom režime je vhodné vyberať si tie s nižšou kalorickou hodnotou a bez pridaného cukru. radí odborníčka.

Zdroj: PR servis, Foto: archív