Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Slnko priateľom akné

Napísal dňa 6. august 2019

Viac slnečných dní a vyššia prítomnosť UV žiarenia preukázateľne minimalizujú tvorbu akné.

Primerané slnenie má navyše protizápalový a antibakteriálny účinok. Zimné obdobie s nevľúdnym počasím môže preto zápal mazových žliaz podporiť. Zároveň je však zima ideálnym časom na liečbu akné.

Nepríjemné a bolestivé vyrážky trápia ľudí všetkých rás, oboch pohlaví. Akné je neinfekčné zápalové ochorenie mazových žliaz. Postihuje kožu najmä v sebroickej lokalite, a teda s najvyšším počtom týchto žliaz. Ide predovšetkým o oblasť tváre, hornú časť hrudníka, ramená a chrbát. Charakteristické je vznikom uhrov, tzv. komedonov, ale aj zápalovými prejavmi, ktoré môžu vyústiť do prítomnosti bolestivých uzlov, približuje ochorenie MUDr. Janka Holešovská z popradského medicínsko-estetického centra Medicor.

Za bežných okolností postihne akné každého z nás, k prvým prejavom dochádza medzi desiatym až štrnástym rokom života, teda v období hormonálnych zmien. Práve zvýšená produkcia pohlavných hormónov spôsobuje rohovatenie buniek, ktoré následne upchávajú mazové žľazy. V dôsledku ďalšej stimulácie dochádza k premnoženiu baktérie Propionibacterium acnes, ktorá spôsobuje vznik zápalu. Akné je problémom oboch pohlaví. U chlapcov môže prebiehať v ťažšej forme, u dievčat však nastupuje skôr, hovorí MUDr. Janka Holešovská.

MUDr. Janka Holešovská, MBA

Ochorenie znepríjemňuje život približne do dvadsiateho až štyridsiateho roku života, v ojedinelých prípadoch môže trvať aj dlhšie. Okrem hormonálnych zmien môžu k jeho vzniku prispieť aj ďalšie faktory, napríklad genetika, menštruácia, aknogénne látky obsiahnuté v kozmetike a liekoch, prípadne stres, poruchy imunity či nesprávna životospráva.

Beh na dlhé trate

Akné dokáže zanechať stopy nielen na tele, ale aj na duši. Pacienti s týmto zápalovým ochorením trpia pocitom menejcennosti a pre estetický defekt sa stránia spoločnosti. Dôležitou súčasťou úspešnej liečby je trpezlivosť a pravidelná starostlivosť. Akné sa hojí veľmi pomaly. Vo všeobecnosti platí, čím skôr sa s liečbou začne, tým lepšie. Viditeľné zmeny možno očakávať až po niekoľkých mesiacoch. Ideálne obdobie na návštevu odborníka je práve teraz, počas zimných mesiacov,“ odporúča MUDr. Janka Holešovská z medicínsko-estetického centra Medicor.

Súčasné obdobie, pre ktoré je príznačný nižší výskyt UV žiarenia, môže priebeh akné zhoršiť, no zároveň je vhodné pre jeho liečbu a absolvovanie niektorých zákrokov. Jedným z dôvodov, pre ktoré sa k liečbe akné pristupuje v zimnom období, je aj minimalizovanie prípadných komplikácií. Ideálna je napríklad dermabrázia, ktorá sa využíva na čistenie pórov, redukciu mazotvorby a na zmiernenie vzniknutých jaziev. Pri ľahkom stupni akné je možné absolvovať aj chemický peeling. Na postihnuté miesto sa nanáša zmes aktívnych látok a následne sa využije laser alebo liečba svetlom,“ opisuje zákroky MUDr. Janka Holešovská z medicínsko-estetického centra Medicor.

Niektorí z nás si stav akné zhoršujú vlastnými prstami. Odborníci sa zhodujú v jednom, vriedky nevytláčať. Neodborné ošetrenie vedie k drobným poraneniam kože, k jej podráždeniu a k tvorbe nových zápalových lézií. Výsledkom bývajú jazvy a pozápalové hyperpigmentácie,“ dodáva na záver MUDr. Janka Holešovská z Popradu.

Zdroj: Medicor, PR servis, Foto: archív