Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Prítomnosť krvi v moči

Napísal dňa 25. september 2019

Prítomnosť krvi v moči môže znamenať zakaždým niečo iné.

Starať sa o svoje zdravie by malo byť primárne pre každého z nás. Bez ohľadu na vek, pohlavie či genetiku. Nikto z nás by nemal podceňovať pravidelné lekárske prehliadky, a aj „samovyšetrovanie“ by malo byť samozrejmosťou.

Byť obozretný a všímať si signály tela je dôležitou prevenciou, ktorá nás môže uchrániť od zdravotných problémov. No robiť paniku pri každej výchylke od normálu nie je riešenie. Ak však spozorujete krv v moči, mali by ste určite zbystriť pozornosť. Za výskytom krvi môže stáť skryté vážne ochorenie či nádor, na druhej strane to môže byť len zápal či ochorenie, ktoré ste podcenili.

Krv viditeľná voľným okom alebo pod mikroskopom

Prítomnosť krvi v moči môže byť mikroskopická alebo makroskopická. Tú zistíte aj vy sami doma, keďže je voľným okom viditeľná, a to, že ste ju spozorovali znamená, že by ste mali navštíviť lekára. Krv v moči nemá čo robiť a môže byť príznakom viacerých ochorení. Krv v moči však nemusíte vidieť, objaviť ju môže až vyšetrenie u lekára. Ten ju pozoruje pod mikroskopom a následne určí ďalší postup liečby.

No vždy platí, že každý výskyt krvi v moči znamená niečo iné a skrýva niečo iné. Najdôležitejšie preto je, aby ste návštevu lekára v takomto prípade určite neodkladali.

Krv môžu sprevádzať ďalšie sprievodné znaky

Krv v moči sa môže objaviť u žien, ale aj u mužov. Môže byť sprevádzaná aj inými symptómami, ako bolesťami v brušnej dutine, pálením pri močení, horúčkou, nevoľnosťou, no krv sa môže objaviť aj bez bolesti či iných sprievodných znakov.

Krv v moči následkom liekov a potravín

Krv v moči znie a vyzerá hrozivo, no príčinou môžu byť potraviny, nápoje či lieky. Môže sa zdať, že moč obsahuje krv, no v skutočnosti môže ísť len o tmavší moč. Aj niektoré lieky dokážu spôsobiť zafarbenie moču, ako keby obsahoval krv. Príčinou môže byť tiež infekcia či žltačka, v tomto prípade však nejde o krv v moči.

Keď sú príčinou obličky

Najčastejšie sa krv v moči spája s obličkami, resp. s ochorením obličiek. V mnohých prípadoch za to môžu obličkové kamene, ktoré sa môžu dostať do močových ciest a spôsobujú urolitiázu. Kamene sú z nerozpustných látok, pri nedostatočnom pitnom režime môže dôjsť k hustnutiu moču a nerozpúšťaniu látok, ktoré sú za bežných okolností rozpustné.

Krv v moči sa objavuje aj pri zápale obličiek, ktorý je spôsobený bakteriálnou infekciou obličiek.

Infekcia močových ciest a inkontinencia

Problémy s močovými cestami sú tiež jednou z príčin, prečo sa v moči môže vyskytnúť krv. Zápal či infekcia močových ciest trápia viac žien ako mužov, no to nič nemení na tom, že liečba závisí od konkrétnej príčiny. Ženská močová trubica je kratšia a nachádza sa preto bližšie pri konečníku, preto sú ženy náchylnejšie na ochorenie. So zápalom močových ciest úzko súvisí aj únik moču, u ľudí s inkontinenciou je zvýšené riziko výskytu infekcie.

Existuje riešenie

Liečba pri infekciách či zápaloch močových ciest spočíva v antibiotikách, ktoré pacientovi pomôžu vyliečiť sa. Pri inkontinencii je na trhu dostupných niekoľko produktov, ktoré dokážu aj človeka s ťažšou formou inkontinencie udržať v pohodlí a komforte. Plienkové nohavičky sú jasnou voľbou najmä pre ženy, keďže sú určené práve ženskému telu a dokonale sa mu dokážu prispôsobiť.

Príznaky sprevádzajúce infekciu močových ciest

Pri infekcii močových ciest je časté močenie jeden z viacerých príznakov. Bolesť v podbrušku, rezavé a pálivé močenie, dokonca zvýšená teplota sa môžu podpísať pod váš zhoršený zdravotný stav. Až v pokročilej fáze infekcie sa objavuje aj krv v moči.

Za krvou v moči môže stáť aj nádor

Veľmi vážnou príčinou výskytu krvi v moči je nádor. Ten môže postihnúť obličky, pričom nádor môže byť zhubný alebo nezhubný. V tomto prípade je krv je viditeľná iba pod mikroskopom, sprevádzaná je bolesťami v boku, bledosťou či chudnutím.

Karcinóm močového mechúra

Za makroskopickým výskytom krvi môže stáť aj karcinóm močového mechúra. Nádor môže byť zhubný, ale aj nezhubný. Krvácanie nesprevádza bolesť, a dokonca môže spontánne ustúpiť, preto je dôležité navštíviť lekára hneď po prvom krvácaní.

Fajčenie ako rizikový faktor

Pri ochoreniach, ktoré súvisia s krvou v moči, má veľký vplyv životospráva, ale aj prostredie, v ktorom sa pohybujeme. Práca v továrňach, s chemickými látkami, vo farbiarňach, to sú miesta, kde sa zaznamenáva zvýšené riziko výskytu rakoviny. Väčšina chemických látok, ktoré môže spôsobiť rakovinu, sa dnes už nepoužíva, no to, čo reálne ohrozuje vaše močové cesty a prípadne vyvolá rakovinu, je fajčenie. U fajčiarov je výskyt karcinómu močového mechúra dokonca 2 až 5-krát častejší.

Aj na Slovensku vás vedia vyšetriť modernými technológiami

Dnes je možné nádor odstrániť riešením, ktoré nezaťažuje pacienta, a tým je cytoskopia. Pri neskorších vyšetreniach sa zisťuje, či ide o povrchový nádor alebo nádor s tendenciou vytvárať metastázy. Tak či onak, najdôležitejšou prevenciou môžete byť vy sami, vaša životospráva a starostlivosť o vlastné zdravie.

Krv v moči po pohlavnom styku a počas tehotenstva

Krv v moči môže signalizovať aj problémy s pohlavnými orgánmi. U mužov to môže byť ochorenie prostaty, kde sa krv objavuje až v pokročilých fázach, u žien sa krv objavuje pri endometrióze, čiže keď sa čiastočky sliznice dostávajú mimo maternice.

Krv sa v moči môže objaviť aj po pohlavnom styku, dokonca aj v tehotenstve. Práve v tomto období je vylučovacia sústava náchylnejšia a dostáva zabrať. Infekcie či zápaly močových ciest sa preto aj v tehotenstve môžu objaviť, no antibiotiká sa predpisujú minimálne.

Krv v moči patrí medzi príznaky, ktoré pôsobia ako symptómy iných ochorení. Za krvou v moči môže stáť infekcia, zápal, nádor, môže ísť však len o zafarbenie moču dôsledkom potravín, nápojov či liekov. Pri prítomnosti krvi v moči navštívte lekára, ktorý vám poskytne pomoc a riešenie v závislosti od príčiny výskytu krvi.

Zdroj: PR servis, Foto: archív