Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Stres, zdravie a krása

Napísal dňa 28. júl 2020

Aké sú zdravotné a kozmetické problémy spôsobené stresom?

V posledných rokoch prežíva stres snáď každý. Aspoň to o sebe a svojom okolí mnohí ľudia tvrdia. Nie je však stres ako stres.

Čo je stres?

Vo svojej podstate je stres potrebný – stresové podnety vyvolajú stresovú reakciu. Aktivuje sa mozog, nervový systém, srdce začne pumpovať krv do celého tela. Telo sa pripravuje na útok alebo na útek. Aspoň v dobách našich prapredkov to tak fungovalo, stres zachraňoval život. V súčasnosti však pôsobí presne opačne, hlavne ak ide o dlhodobý a nezvládaný stres.

Na laické vyhodnotenie stresu možno sledovať niektoré reakcie tela, napríklad zvýšená tepová frekvencia, svalové napätie, zrýchlené dýchanie, potenie… Spúšťačom môže byť traumatická udalosť, choroba, zranenie ale aj významná životná udalosť. 

Stres môže byť krátkodobý aj dlhodobý. Je však dôležité naučiť sa so stresom pracovať. 

Ak vás desí návšteva zubára, môžete skúsiť rôzne upokojujúce techniky. Ak sa bojíte skúšky, ktorá vás čaká, môžete jej vyjsť v ústrety a stresu sa tak načas zbaviť. Ak vás čaká nepríjemné stretnutie, vybavte ho čo najskôr. Ak sa hanbíte osloviť to úžasné dievča od susedov, nuž, hľadajte alternatívy.

people-2587061_1920

Dlhodobý stres však zasahuje do života oveľa závažnejším spôsobom. Ak telo už veľmi dlho pracuje na plné obrátky, alebo nemáte čas na oddych, prípadne sa boríte s ťažkou chorobou, vyberá si stres svoju daň na zdravotnom stave aj vzhľade človeka.

Zdravotné a kozmetické problémy spôsobené stresom

Zdravotné problémy

Dlhodobý stres zvyšuje krvný tlak, ničí imunitu, trpí hlavne srdcovo-cievny systém. Okrem hrozby infarktu je človek náchylnejší na infekcie, dokonca hrozí rozvinutie astmy. Zvyšuje sa riziko cukrovky, objavujú sa migrény a veľmi často je postihnutý tráviaci systém.

Vypadávanie vlasov 

Stres má vplyv aj na tento kozmetický problém. Ako už bolo spomenuté vyššie, stres ovplyvňuje telesné systémy. Ak telo podlieha extrémnemu stresu, môže drvivá väčšina vlasov preskočiť do fázy oddychu, kedy vlasy nerastú a po troch mesiacoch vypadávajú. Padanie sa javí ako nadmerné, pretože takto „zazmätkuje“ približne 70% vlasov naraz a to už je badateľná strata vlasov.

Netreba však zúfať, takéto padanie vlasov po odoznení spúšťajúcej udalosti ustane a rast vlasov sa znovu obnoví. Ak ste boli v strese napríklad kvôli životnej udalosti (či už pozitívnej alebo negatívnej), s návratom do normálu sa vráti do normálu aj rast vlasov, dajte im pol roka. Aby ste toto obdobie čo najlepšie preklenuli, pokiaľ ide o stav vlasov, sú výborným riešením prípravky proti vypadávaniu vlasov. Väčšinou sa jedná o vitamíny na vlasy, šampóny alebo vlasové aktivátory.

Šedivenie vlasov 

Stres nespôsobuje šedivenie vlasov priamo. Dlhodobejší stres však vyčerpáva telo, odoberá mu živiny a na zdravý rast vlasov už nezostáva. Pri dlhšom strese klesajú aj hladiny vitamínu B a tyrozínu a to môže viesť až k predčasnému šediveniu vlasov.

Nespavosť

Nespavosť je ďalší nepríjemný vedľajší účinok prežívaného stresu. Či už vám nedovolí zaspať nejaký problém, ktorý vám neustále behá po rozume alebo nemôžete zaspať, lebo sa už pred spaním stresujete, že sa vám to zase nepodarí, výsledok je rovnaký. Nespavosť. Aj v tomto prípade je dôležité naučiť sa so stresom pracovať, vhodné je nastoliť si večerný rituál, ktorý uľahčí zaspávanie. Vyhľadávanou pomôckou sú aj prírodné lieky na skvalitnenie spánku.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív