Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Epidémia odloženej starostlivosti o oči

Napísal dňa 16. september 2020

Bojíme sa koronavírusu, no pritom hazardujeme s inými ochoreniami.

Celý svet, vrátane Slovenska, čelí druhej vlne pandémie. Rovnako ako v prípade tej prvej, aj teraz mnohí z nás odkladajú návštevu lekárov. Dôvodom je obava z nakazenia sa. Paradoxné je, že ide o bezdôvodný strach, ktorý môže vyústiť do závažných komplikácií.

Ešte pred príchodom nového typu koronavírusu mnohí z nás zvykli príznaky nastupujúcich ochorení podceňovať so slovami, že to prejde. V prípade mnohých zdravotných problémov to však nebol, nie je a nebude správny prístup. Čakať, že sa náš stav zlepší sám od seba, sa nevypláca. Ani v prípade nášho zraku.

„Pána Miroslava k nám do bratislavskej pobočky priviedli náhle zmeny videnia. Rozširujúca sa clona sa striedala s občasnými zábleskami. Tie sa mihotali ako mušky. Znepokojenie narástlo po tom, ako si takzvane videl na nos. Vyšetrenie preukázalo, že sa jednalo o odlúpenie sietnice. Prišiel k nám doslova na poslednú chvíľu. Pri vyšetrení nám povedal, že to odkladal práve zo strachu, že sa môže nakaziť koronavírusom. Tým, že odkladal návštevu očného lekára, mohol natrvalo stratiť zrak,“ priblížil príbeh pacienta primár očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.

MUDr. Radovan Piovarči, primár

Spĺňame tie najprísnejšie hygienické opatrenia

Podľa slov primára očnej kliniky NeoVízia obavy nie sú namieste, keďže sú pacienti kliniky neustále chránení aj vďaka uzatvoreným germicídnym žiaričom, prostredníctvom ktorých sa od vírusov a baktérií čistí vzduch. Priestory sú po pracovnej dobe dezinfikované aj ozónom. „Pacientov v čakárňach usadzujeme tak, aby boli medzi nimi minimálne dvojmetrové vzdialenosti. Máme zabezpečené dostatočné množstvo ochranných pomôcok, vrátane rúšok, dezinfekcie a rukavíc, tiež bezkontaktných teplomerov, ochranných okuliarov, štítov, respirátorov a podobne. Naším cieľom je poskytnúť pacientom a našim ľuďom čo najvyššiu ochranu,“ dopĺňa MUDr. Piovarči.

Skúsenosť pána Miroslava je jasným dôkazom toho, že návštevu lekára by sme dnes v prípade problémov nemali odkladať. Medicínske pracoviská pristupujú k aktuálnej situácii veľmi zodpovedne, a to aj napriek tomu, že viaceré z nich boli nútené svoju prevádzku obmedziť, prípadne došlo k ich zatvoreniu. Častým dôvodom bola napríklad nedostupnosť ochranných pomôcok, ale aj absencia personálu v dôsledku ochorenia alebo starostlivosti o školopovinné deti. Situácia sa však postupne zastabilizovala a zdravotnícke zariadenia prijali k znovuotvoreniu dôležité opatrenia.

Známe osobnosti, ktoré sa zbavili strachu a okuliarov

Pavla Topoľského, televízneho a dabingového herca, ktorý hrá v súčasnosti v jednom z najsledovanejších televíznych seriálov, ani koronakríza neodradila od toho, aby konečne čítal scenáre bez akýchkoľvek problémov. V období pandémie absolvoval zákrok PRELEX, vďaka ktorému sa natrvalo zbavil nepraktických okuliarov.

„Obavy som mal, ale tie sa rozplynuli hneď po príchode na kliniku. Protiepidemiologické opatrenia v NeoVízii boli na tej najvyššej úrovni. Na vlastnej koži som sa presvedčil, že tam nehrozí žiadne riziko nákazy. Všetky potrebné informácie mi boli poskytnuté telefonicky, a to ešte pred samotným príchodom na kliniku,“ opísal svoju skúsenosť herec..

V rovnakom období sa očným špecialistom opätovne zveril aj Maroš Kramár, tento raz však zákrok podstúpil jeho otec. Aj v tomto prípade bez komplikácií a rizík.

 

Zdroj: PR servis, Foto: archív