Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Vitamín C pre naše telo

Napísal dňa 30. november 2020

Snáď každý vie, že vitamín C je úzko spojený s naším imunitným systémom.

V boji s novým koronavírusom sa lekárom naprieč celým svetom osvedčuje vitamín C, aplikovaný pacientom priamo do ich krvného obehu.

Ani zďaleka pritom nejde o novinku či medicínsky objav. Kyselina askorbová, ako sa vitamín C odborne nazýva, vždy bola a bude dôležitou mikroživinou pre naše telo. Snáď každý vie, že vitamín C je úzko spojený s naším imunitným systémom. „Okrem toho je nenahraditeľný pri hojení rán, tvorbe kolagénu, posilňovaní cievneho systému, odbúravaní škodlivých látok a prospieva tiež nášmu psychickému zdraviu,“ vymenúva benefity vitamínu C MUDr. Janka Holešovská, MBA, vedúca lekárka kliniky Medicor.

V New Yorku, ktorý je momentálne novým epicentrom nákazy, si mnohí lekári podávanie vitamínu C intravenózne pochvaľujú. Samozrejme, závisí to od celkového stavu pacienta a množstva dávky. Podľa štatistík sa v mnohých nemocniciach podávajú dávky vyššie aj niekoľkonásobne, než je odporúčaná denná dávka. Výhodou infúzneho podávania vitamínu C je najmä jeho rýchlejšie vstrebanie sa do organizmu. A tiež množstvo, ktoré sa do krvného obehu takto dostane.

Ako konkrétne však pomáha vitamín C ľudskej imunite? „Kyselina askorbová pomáha naštartovať prirodzené ochranné mechanizmy nášho imunitného systému, napríklad fagocytózu. Ide o proces, počas ktorého dochádza k ničeniu potenciálnych patogénov. Vitamín C tiež pomáha redukovať histamín a znižuje aj zápalovú aktivitu v organizme. Samozrejme, je tu dlhý zoznam konkrétnych procesov, ktoré vysvetliť nie je jednoduché,“ vysvetľuje ľudskou rečou MUDr. Holešovská. Tá v týchto dňoch denne podá niekoľko dávok infúzneho vitamínu C. Ako prevenciu. Najmä pre ľudí, ktorí pre vyšší stres a vyššie pracovné nasadenie horšie znášajú možné prekonanie prípadných zápalových ochorení.

Ľudia vyhľadávali intravenózne podávanie vitamínu C ešte pred pandémiou nového koronavírusu. Nielen pre jeho pozitívne účinky na náš imunitný systém, ale aj ako anti-aging nástroj. „Zlepšuje syntézu kolagénu, elastínu a kostnej matrix. Znižuje aktivitu osteoklastov a zvyšuje aktivitu osteoblastov. Za mňa by som vyzdvihla tiež jeho pozitívne účinky aj na celkový bunkový metabolizmus,“ dodáva MUDr. Janka Holešovská, vedúca lekárka kliniky Medicor.

Samozrejme, že ani podávanie vitamínu C intravenózne nie je vhodné pre každého. Neodporúča sa ľuďom,  ktorí majú zhoršenú funkciu obličiek prípadne sa u nich prejavuje zhoršený metabolizmus železa.

Zdroj: PR servis, Foto: archív