Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Zaujímajte sa o svoje dioptrie

Napísal dňa 26. január 2021

Pre ľudí, ktorí okuliare nosiť nemusia, sú obľúbeným módnym doplnkom.

Akýmsi oživením a pestrou zmenou. Naopak, pre tých, ktorí ich nosia denne kvôli niektorej z refrakčných chýb, sú nepraktickým a často aj neobľúbeným spoločníkom. Dioptrie nám môžu život znepríjemniť vo viacerých oblastiach, no tie zanedbávané sa niekedy podpisujú aj pod vypadávanie vlasov.

A to nie je všetko, hovorí v spracovanom rozhovore očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková.

Okuliare teraz najčastejšie preklíname pravdepodobne kvôli ich neustálemu zahmlievaniu sa. Nezáleží na tom, či je to kvôli rúšku alebo kvôli zmene teploty v exteriéri a interiéri. Je to jednoducho otravné. Existuje množstvo ďalších obmedzení, ktoré s nosením kontaktných šošoviek a okuliarov súvisia, no podľa očných lekárov je veľmi dôležité sledovať svoj stav a zaujímať sa aj o to, či nám súčasné hodnoty dioptrií vyhovujú. „S mínusovými šošovkami a okuliarmi sa dá naučiť žiť, hoci dnes existujú rýchle, bezpečné a bezbolestné možnosti ich trvalého odstránenia. Napríklad pomocou femtosekundového lasera. No zároveň by sme mali pravidelne absolvovať rovnako bezbolestnú návštevu oftalmológa a preventívnu prehliadku. Dioptrie nám totiž môžu pribúdať, prípadne si ich vôbec nemusíme uvedomovať. To má za následok viacero negatívnych dôsledkov. Nielen zhoršenú kvalitu videnia,“ varuje očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková.

MUDr. Smorádková

Medzi jej pacientmi sa jedného dňa objavila Barbora. Keď jej intenzívne začali vypadávať vlasy, ani na um jej nezišlo, že by to mohlo byť spôsobené zhoršujúcou sa kvalitou zraku. „Denne som hľadala informácie o možných príčinách, no ani na internete som nenašla zmienku o tom, že dioptrie môžu mať súvislosť s kvalitou vlasov,“ spomína si mladá žena. S touto informáciou ju ako prvá počas vyšetrenia oboznámila práve MUDr. Smorádková. Súčasná medicína nedokáže presne vysvetliť, prečo to tak je. Pravidelne nás však vyhľadávajú pacientky, ktorým očné vyšetrenie v rozkvapkaní odporučil dermatológ. Sťažovali sa na výrazné vypadávanie vlasov, či už rovnomerne po celej ploche hlavy alebo v chumáčikoch, známe ako alopécia araeta,“ hovorí lekárka.

Mnohé zo spomínaných žien žili podľa MUDr. Smorádkovej dlhé roky so skrytou neskorigovanou očnou chybou, o ktorej často vôbec netušili. „Prípadne nosili nevhodne nastavené dioptrické okuliare, v ktorých mali nesprávne namerané dioptrické hodnoty. Niekedy pritom stačí minimálna odchýlka,“ dodáva.  

Nesprávne skorigované dioptrie však toho môžu spôsobiť ešte viac. Často sú spúšťačom vypadávania rias a obočia. Ak vás pravidelne trápi jačmeň, tiež ide o jeden z dôsledkov. Zlá hodnota dioptrií u niektorých ľudí vyvoláva aj syndróm suchého oka. „Tieto následky sa podpisujú aj pod sebavedomím žien a rovnako aj mužov. Nezáleží pritom na veku. Trápia rovnako dvadsaťročných, štyridsaťročných či šesťdesiatročných ľudí.  Padanie vlasov často ustúpi alebo sa minimálne zmierni jeho intenzita už krátko po tom, ako doprajeme svojim očiam korekciu v podobe kontaktných šošoviek, dioptrických okuliarov alebo bezbolestnou laserovou operáciou femtosekundovým laserom či vnútroočným zákrokom,“  radí MUDr. Smorádková, ktorá je zároveň renomovanou očnou chirurgičkou.

A ako často by sme mali preventívnu prehliadku u očného lekára absolvovať? V prípade mladých ľudí, do 25. roku života stačí raz za dva roky. Ľudia po 40-ke by si mali nájsť čas aspoň raz ročne a po 60. roku života ideálne dvakrát. Veď radosť zo seba samých a zo svojich vlasov za to predsa stojí.

Zdroj: PR servis, Foto: archív