Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Sezóna kliešťov prichádza skôr

Napísal dňa 30. marec 2021

S jarou prichádzajú prvé teplé dni, ktoré sú náznakom prebúdzania sa prírody.

S vyššími teplotami sa začína nové ročné obdobie kvitnutia kvetov, zelenenia trávy a nového života. S krásou, ale prichádzajú aj nebezpečenstvá. Kliešte! Počas zimných mesiacov sa skrývali pred chladom, ale každým rokom sú viac a viac otužilé.

Aktivizujú sa už pri 5°C a nesú so sebou nákazu a hrozbu nielen pre ľudí, ale aj pre ich štvornohých kamarátov. 

Otužilé krvilačné parazity

Kliešte sa vždy spájali s obdobím leta, ale to už bohužiaľ nie je tak. V dôsledku otepľovania planéty sú schopné prežívať dlhšie a byť aktívnejšie, vďaka čoraz teplejším podmienkam. Začali sa presúvať a migrovať na miesta, kam predtým nikdy neprichádzali. Objavujú sa miestach, kde sa predtým nenachádzali a ich výskyt sa zvyšuje.

Tieto údaje vyplývajú z prieskumu, realizovaného celosvetovou iniciatívou Protect our Future Too, ktorá upriamuje pozornosť na zdravie domácich zvierat, v súvislosti s meniacim sa charakterom ročných období. Kliešte môžu preniesť na ľudí, ako aj zvieratá závažné ochorenia, ktoré v prípade domácich zvierat môžu byť aj smrteľné. Iniciatíva sa venuje šíreniu povedomia o celoročnej ochrane domácich zvierat pred ektoparazitmi, prenášačmi týchto ochorení. 

ochrana kliešť

Prenášači závažných ochorení

Kliešte sú parazity, ktoré sa živia krvou. Na prežitie potrebujú hostiteľa, na ktorého sa prisajú. Prostredníctvom kŕmenia sa satím krvi nainfikujú a môžu preniesť chorobu na mnohých ďalších hostiteľov. Najznámejšie choroby prenášané kliešťami sú: 

  • Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktorá postihuje celý organizmus. Spôsobujú ju baktérie, ktoré útočia na svalový a nervový systém. Choroba máva často pozvoľný a veľmi nenápadný priebeh, preto je ťažko rozpoznateľná. 
  • Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje infekčný zápal mozgu. Pre ľudí ako prevencia na ňu existuje vakcína, avšak pre domácich miláčikov nie. Je potrebné im aplikovať antiparazitárne prípravky ako ochranu proti kliešťom.
  • Babezióza nazývaná aj psia malária je veľmi vážne akútne ochorenie, ktoré postihuje červené krvinky. Prenáša ho kliešť zvaný pijak lužný. U ľudí je toto ochorenie  diagnostikované zriedkavo, ale pre psíkov môže byť smrteľné. Príznaky sa prejavujú horúčkou (vyššia ako 40°C), nechuťou do jedla, zvracaním, tmavým močom, malátnosťou a ospalosťou. 
  • Ehrlichióza je závažné bakteriálne ochorenie, ktoré je ťažké diagnostikovať. Svojim priebehom sa podobá na lymskú boreliózu, tiež napadá mozog a nervovú sústavu. 

Ochrana proti kliešťom 

Väčšina chorôb prenášaných kliešťami sa neprenesie okamžite. Po každej prechádzke, venčení alebo práci na záhrade je dôležitá kontrola celého tela. Po nájdení kliešťa je nutné ho rýchlo a bezpečne vybrať. Je dôležité skontrolovať, či po odstránení kliešťa neostala v koži jeho hlavička. Čím skôr sa kliešťa zbavíte, tým viac znížite riziko nakazenia.

Pri prechádzkach je potrebné vybrať si vhodné oblečenie: dlhý rukáv a nohavice, vysoké topánky a pokrývku hlavy (šiltovka, čiapka, klobúk). Repelentom si nastriekajte nie len kožu, ale aj oblečenie a topánky (vždy sa riaďte pokynmi výrobcu). Pri zvieratách je kontrola rovnako dôležitá ako pri ľuďoch. Po venčení vášho domáceho miláčika ho vždy poriadne prezrite. Psy sú viac náchylnejšie na chytenie kliešťa ako ľudia. Ideálna prevencia pred kliešťami, je použitie antiparazitárnych prípravkov. Konzultujte so svojím veterinárnym lekárom, aké najlepšie produkty vie odporučiť pre vášho psa.

Vysvetľuje MVDr. Lucia Sýkorová : „Existuje niekoľko foriem antiparazitárnych prípravkov. Odporúčam ich zaobstarať u veterinára, ktorý vám najlepšie poradí, čo je pre zvieratko vhodné. Hoci sú prípravky proti parazitom dostupné aj na internete alebo v petshopoch, predavač nevie posúdiť zdravotný stav vášho psa či mačky. Naproti tomu veterinár dokáže presne vybrať potrebnú účinnú látku a odporučiť vhodný produkt, pretože pozná históriu ochorení či alergií vášho zvieraťa.“  Na výber sú napríklad žuvacie tablety, ktoré sa aplikujú jednoducho, rýchlo, ich účinok pretrváva až 3 mesiace. Obľúbenou formou je aj spot-on aplikácia, kedy sa roztok kvapká priamo na krk a vstrebáva sa rovno do kože. U psov je osvedčený antiparazitárny obojok Scalibor, ktorého účinok pri sústavnom nosení pretrváva až do 6 mesiacov, je vodeodolný a bez zápachu.

Zdroj: PR servis, Foto: archív