Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako Slováci užívajú výživové doplnky

Napísal dňa 31. máj 2021

Unikátny prieskum: Viete, ako, kedy a ktoré Slováci užívajú? 

Výživové doplnky sú koncentrované doplnky živín. Nie sú to lieky, ale podporujú organizmus v jeho správnom fungovaní. Patria medzi ne vitamíny, stopové prvky, rôzne bielkoviny, aminokyseliny a ďalšie. Viete, ako, kedy a ktoré Slováci užívajú?

„Každý lekár vám povie, že výživové doplnky nikdy nenahradia zdravý životný štýl a plnohodnotnú stravu, hoci mnoho ľudí ich užíva práve preto, že niektorú zložku životosprávy zanedbávajú,“ hovorí MUDr. Sylvia Pastová. „Napriek tomu má zmysel výživové doplnky pri vhodnom výbere a najmä dodržaní dávkovania užívať.“

Z aktuálneho prieskumu pre slovenskú biotechnologickú spoločnosť Natures vyplýva, že až 36 % opýtaných Slovákov užíva výživové doplnky každý deň. „Je to celkom dobré a potešiteľné číslo. No keď sa na výsledky prieskumu pozrieme podrobnejšie, nenaznačujú až také dobré správy. Napríklad fakt, že väčšina ľudí pravidelne užíva vitamín C, ktorý sa však dá ľahko získať z čerstvej stravy, asi nie je celkom dobrá správa,“ hodnotí odborník na imunitu Adrián Doboly zo slovenskej biotechnologickej spoločnosti Natures.

Flat-lay of colorful smoothies in bottles with fresh tropical fruit and superfoods on concrete background, top view. Healthy, clean eating, vegan, vegetarian, detox, dieting breakfast food concept

Chorí muži siahajú po doplnkoch častejšie

Pozrime sa teda na čísla podrobnejšie. Už sme spomenuli, že 36 % Slovákov užíva doplnky výživy denne. Pravidelne, ale s kratšími prestávkami ich svojmu organizmu dopriava viac ako štvrtina opýtaných. Zaujímavé sú údaje, ktoré hovoria, že takmer 10 % opýtaných si do svojej dennej rutiny zaradí výživové doplnky iba v období, keď sú chorí. A to viac mužov (11,9 %) ako žien (7,8 %).

Aj veková skladba je v tejto súvislosti zaujímavá. Najviac výživových doplnkov počas choroby užívajú muži vo veku 54 až 65 rokov, je ich až 12,3 %. No v tesnom závese za nimi sú mladíci od 18 do 26 rokov. Každý desiaty z nich si počas choroby naordinuje doplnky výživy na podporu imunity. „Určite to nie je na škodu, no imunitu treba rozumne a s citom podporovať priebežne. Počas choroby už môže byť neskoro,“ konštatuje Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že 7,6 % opýtaných výživové doplnky vôbec neužíva a 3,2 % iba teraz počas pandémie.

Vitamín C ako kráľ

Ktoré doplnky výživy kupujeme a užívame najčastejšie? Už spomínaný vitamín C, ktorý v prieme užíva 46,8 % Slovákov. Zaujímavé je, že jeho užívanie s pribúdajúcimi rokmi klesá. Najviac vitamínu C si dopriavajú mladí vo veku od 18 až 26 rokov, vo forme doplnku výživy ho užíva až 61,3 % z nich. Podobne to robí aj takmer 60 % ľudí vo veku 27 až 35 rokov. Číslo potom postupne klesá a keď prídeme k 65-ročným, užíva ho iba tretina.

Druhým najčastejšie užívaným doplnkom výživy je vitamín D. Ten na rozdiel od vitamínu C nevie ľudský organizmus získať v dostatočnom množstve z prirodzených zdrojov, napríklad zo stravy alebo pohybu. Na svoju tvorbu totiž potrebuje UVB žiarenie zo Slnka, ktoré nie je okrem leta dostatočne intenzívne. 

„Slnečný vitamín“ je pritom veľmi dôležitý pre správe fungovanie imunitného systému. Aktivuje najmä vrodenú imunitu, podieľa sa na tvorbe množstva látok, ktorých úlohou je rozpoznať a zlikvidovať škodliviny, vírusy a baktérie. Pri nedostatku vitamínu D máme v tele menej buniek imunitného systému a sme náchylnejší na rôzne choroby a infekcie. Najnovšie výskumy preukázali aj priamu súvislosť medzi nedostatkom „slnečného vitamínu“ a zvýšenou náchylnosťou k vzniku cukrovky, reumy, roztrúsenej sklerózy, astmy či depresií.

Déčka potrebujeme viac

Hoci vitamín D je druhým najčastejšie užívaným doplnkom výživy, podľa odborníkov ho neužívame dosť. Pravidelne ním svoje telo podporuje iba štvrtina opýtaných. „Vzhľadom k všeobecnému nedostatku vitamínu D v dnešnej populácii a ešte aj v súvislosti s vekovou skladbou našej populácie, v ktorej je takmer 40 % ľudí starších ako 45 rokov, by som očakával, že užívanie výživových doplnkov s vitamínom D bude vyššie,“ konštatuje odborník na imunitu Adrián Doboly z Natures.

Medzi obľúbené a relatívne často užívané doplnky výživy patrí podľa prieskumu aj zinok (pravidelne ho užíva v priemere 4,9 % mužov a 4,6 % žien). No opäť ho užívajú najmä mladí ľudia a so stúpajúcim vekom jeho užívanie klesá.

Zarážajúce je, ako málo ľudí užíva výživové doplnky s beta glukánom – v priemere iba 0,8 % opýtaných. Toto je však jediný doplnok výživy, ktorý mladí ľudia neužívajú vôbec a jeho úžitok poznajú a využívajú najmä aktívni ľudia v strednom veku.

Zázrak z huby

Podľa odborníkov na imunitu je to škoda a pripisujú to na vrub faktu, že beta glukán a jeho účinky ľudia buď vôbec nepoznajú, alebo vyskúšali nie práve najkvalitnejšie doplnky výživy. „Môže to byť jedna z príčin, pretože inak exituje niekoľko desiatok tisíc článkov a štúdií, ktoré popisujú účinky beta glukánu na imunitný systém buniek, zvierat i ľudí a zároveň poukazujú na jeho bezpečnosť,“ hovorí A. Doboly, doborník na imunitu.

Beta glukány sú zložené cukry, ktoré tvoria základný stavebný prvok niektorých húb, napríklad hlivy ustricovitej. Ich účinky pri podpore imunitného systému a regenerácii organizmu sú obrovské. 

Beta glukány patria medzi imunomodulátory, ktoré sú vysoko odporúčané na prevenciu a podporu liečby aj v súčasnosti takého obávaného ochorenia, akým je Covid-19. Aj MZ SR odporúča ako prevenciu ochorenia COVID-19 imunomodulátory ako napríklad beta glukán. „Ideálne je užívať preparáty s beta glukánom čo najväčšej čistoty, teda 93 %, ktorý je bezpečný aj pre deti, je dobre tolerovaný a dá sa užívať dlhodobo bez rizika predávkovania alebo vzniku závislosti,“ odporúča Adrián Doboly z Natures. 

Mnohé štúdie preukázali, že beta glukán má nielen schopnosť posilňovať imunitný systém, ale aj regenerovať tkanivá. Funguje tak, že pomáha posilňovať bunky imunitného systému, ktoré potom účinne reagujú na hrozby. „Podľa môjho názoru by mal byť čo najčistejší beta glukán pravidelným doplnkom výživy pre každého. Výsledky mnohých štúdií dokazujú jeho blahodarné účinky za zdravie, na dobrú obranyschopnosť organizmu a tým sa priamo podieľajú na jeho celkovej dobrej kondícii,“ uzatvára odborník na imunitu Adrián Doboly.

Zdro: PR servis, Foto: archív