Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Päťdesiatka nie je prekážka

Napísal dňa 1. jún 2021

Súčasné ženy i muži žijú dnes po päťdesiatke aktívne a vyzerajú stále atraktívne.

K veku sa však nevyhnutne pridružujú ochorenia. Rozdielom oproti minulosti je, že nepredstavujú viac veľký, prípadne život ohrozujúci problém. Súčasná medicína pokročila aj v oblasti očného lekárstva, ktoré dnes dokáže bez problémov vyriešiť sivý zákal, či nepraktické okuliare.

Starozrakosť

Stav kedy ťažko zblízka rozpoznáte písmená, napríklad na pokladničnom bloku, alebo v žiackej knižke vášho vnúčaťa sa ľudovo nazýva choroba krátkych rúk, či starozrakosť. Oční lekári ju odborne nazývajú presbyopia. Odstrániť ju možno prelexom. Ako vlastne bezpečný, bezbolestný a rýchly zákrok prelex prebieha? „Pacientovi počas neho implantujeme do oka trifokálnu vnútroočnú šošovku. Pomocou nej je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka, do diaľky a zároveň aj na strednú (počítačovú) vzdialenosť,“ približuje zákrok MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky.

Sivý zákal

Ďalším ochorením, ktoré značne vplýva na kvalitu života po päťdesiatke, je sivý zákal. Najčastejšie sa prejavuje u ľudí po 60. roku života, no vzhľadom na klimatické zmeny a intenzívnejšie slnečné žiarenie sa s ním oční lekári stretávajú aj u mladších ľudí. Mýtusom kedysi bolo, že musí „dozrieť“, aby bol odstránený. V súčasnosti sa sivý zákal operuje vtedy, ak už pacientovi spôsobuje aj subjektívne ťažkosti. Operačné techniky, ktoré sa používali v minulosti, sa výrazne líšia od dnešných šetrných mikrochirurgických techník. Práve výrazne „prezreté“ šošovky, kedy pacient už prestal vidieť, prinášajú so sebou pri operácii riziká. 

operacia_oci

Čím zrelší, tým horší

Pomôže proti sivému zákalu operácia? „Pacienti sa nemusia obávať ani súčasnej pandémie, nakoľko sme prijali všetky dôležité opatrenia. Je dôležité uvedomiť si, že odkladanie operácie má výrazne negatívny vplyv na kvalitu videnia, a tým aj na psychiku pacienta. Čím dlhšie so sivým zákalom žijeme, tým je zrelší a nebezpečnejší,“ hovorí renomovaný očný chirurg Radovan Pivovarči.

Ako vlastne zákrok prebieha? Predovšetkým je bezbolestný, len v kvapkovom miestnom znecitlivení oka. Dnes sa môžete rozhodnúť, či podstúpite tzv. klasický zákrok, ktorý má pevne v rukách operujúci lekár (očný chirurg) alebo pre kombinovaný, tzv. laserom asistovaný zákrok. Operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového lasera je chirurgmi preferovaná najmä pri komplikovanejších prípadoch, ako aj u určitých pridružených diagnóz, kedy je považovaná za veľmi bezpečnú s výrazne zníženým rizikom prípadných komplikácií. Výhodou operácie sivého zákalu je i skutočnosť, že vás zároveň dokáže zbaviť všetkých dioptrií aj astigmatizmu. Monofokálne šošovky, ktoré v plnej sume hradia všetky zdravotné poisťovne, odstránia zákal aj okuliare do diaľky. Trifokálne šošovky dodávajú špeciálne pohodlie na všetky tri cieľové vzdialenosti – diaľku, strednú (počítačovú) vzdialenosť a blízku (čítaciu) vzdialenosť. Cieľ každého zákroku je však rovnaký – odstrániť zakalenú šošovku a nahradiť ju novou. Už na druhý deň po operácii sivého zákalu môžete bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života. Dnešní päťdesiatnici sa nemusia viac obávať starnutia.

Zdroj: PR servis, Foto: archív