Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Mráz, postrach pleti

Napísal dňa 17. december 2021

Zima prináša množstvo zábavy a možností, ale zároveň aj výziev.

Medzi ne určite patrí starostlivosť o pokožku, ktorá je v chladných mesiacoch namáhaná viac ako zvyčajne. Ako ju teda dostatočne chrániť?

Počas mrazivých dní je potrebné nielen teplé oblečenie, ale aj hrubšia vrstva krému. Pokožka na tvári a rukách totiž trpí vplyvom nízkych teplôt a ľadového vzduchu. „V zime sa nechránená koža vo zvýšenej miere vysušuje a stráca živiny. Často sa tak na pokožke môžu objavovať nepríjemné začervenané, vysušené miesta s jemne olupujúcou sa kožou. To môže byť spôsobené nielen neprimeraným vystavením pokožky mrazu, ale aj prejavom chladovej alergie,“ objasňuje vedúca lekárka kliniky Medicor, MUDr. Janka Holešovská, MBA.

Hoci v lete väčšinou preferujeme ľahšie krémy s gélovou textúrou, v chladných mesiacoch by sme si mali dopriať vyššiu hydratáciu a zvoliť hutnejší krém na suchší typ pleti. Ak taký náhodou nemáte či nechcete skúšať novú kozmetiku, stačí, ak si pred odchodom z domu s dostatočným časovým odstupom nanesiete dve vrstvy svojho obľúbeného krému.

„Tým by ste mali na tvári vytvoriť postačujúcu a hutnú ochranu. Pri kúpe nových produktov ale dávajte pozor, aby mali hydratačný a vyživujúci účinok,“ dopĺňa doktorka Holešovská.

Young  brown-haired woman with clean fresh skin and soft, delicate make up. Woman  is touching own face tenderly. Image of freshness and cleanliness.Cosmetology, plastic surgery,facial treatment and beauty technologies.

Mýty a fakty

Počas zimy je koža vystavená vplyvom počasia a vysušuje sa omnoho viac ako v lete. Nepridáva tomu ani častý prechod zo zimy do tepla a vykúrených miestností. Ten býva pre našu pleť šokom. Vtedy sa pokožka viac prekrví a u menej šťastných osôb môže dôjsť až k popraskaniu žiliek. Základným pravidlom zimnej starostlivosti o pokožku je teda hydratácia.

„V minulosti prevládali názory, že hydratačný krém sa nesmie používať na každodenné použitie, pretože voda v ňom na povrchu pleti zamrzne a môže poškodiť jej štruktúru. To už dávno neplatí. Pri súčasných kozmetických produktoch a inováciách nie je dôvod na tieto neopodstatnené obavy,“ vysvetľuje vedúca lekárka popradskej kliniky. Ženy by chladnému obdobiu rovnako mali prispôsobiť aj líčenie.

„Je pravdou, že púdrové produkty vysušujú. Ak sa teda dámy líčia, odporúčam vyvarovať sa nadmernému používaniu púdru. Make-up by mal byť v zime tekutejší a mať vysoké hydratačné a vyživujúce účinky,“ radí doktorka Holešovská.

 

Telo si vie pomôcť samé

Zima však nemusí byť pre pleť iba strašiakom. Práve naopak, toto obdobie je ideálne na laserové ošetrenie. To vie odstrániť rôzne druhy neduhov a problémy, akými sú rozšírené cievky, pigmentové škvrny či zvýšené ochlpenie. Ošetrenie laserom však môže byť zamerané aj na zlepšenie štruktúry pokožky či na jej zvýšenú tvorbu kolagénu a elastínu. „Pri ochrane pokožky v mrazivom počasí je tiež vhodná drakuloterapia, ktorá v kombinácii s ošetrením kyselinou hyalurónovou prináša pleti dostatočnú hydratáciu a množstvo minerálov a vitamínov. Výrazným bioprotektívnym spôsobom nabudzuje produkciu kolagénu,“ hovorí skúsená lekárka v oblasti anti-age, MUDr. Holešovská.

MUDr. Janka Holešovská, MBA

Pri drakuloterapii sa využíva telu vlastná krvná plazma, ktorá je bohatá na krvné doštičky. Tie obsahujú rôzne rastové faktory a proteíny, ktoré regenerujú pokožku. Efektívne hojí aj jazvy, akné, či pomáha pri vyhladení vrások. Absolútnym hitom je ale podľa doktorky ošetrenie vlastnými bunkami pokožky, nazývané MCT.

„Mechanizmus účinku je založený na biologických princípoch regenerácie pokožky. Znamená to, že pleti je prinavrátený mladistvý vzhľad a sú podporené hojivé a regeneračné procesy prostredníctvom vlastných buniek. Bunky sú odoberané z malej vzorky kože spoza ucha a celý proces netrvá viac ako 15 minút. V laboratóriu sa následne zo vzorky za prísnych podmienok vyselektujú fibroplasty, teda kožné bunky, ktoré šesť až osem týždňov kultivujú. Potom sa aplikujú priamo do podkožia tváre, krku, dekoltu či rúk,“ opisuje lekárka.

Výsledkom je produkcia nových kolagénových vlákien a korekcia vrások. Veľký význam má ošetrenie MCT aj pri hojivých procesoch, teda pri minimalizovaní jaziev, akné či popálenín. Zimné obdobie pre našu pleť nemusí predstavovať len výzvu, ale rovnako ho môžeme využiť na jej skrášlenie. Nezabúdajte ju však pri tom najmä hydratovať.

Zdroj: PR servis, Foto: archív