Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

3 najčastejšie infekčné ochorenia s vyrážkami

Napísal dňa 3. február 2022

Tieto ochorenia trápia deti aj dospelých.

Prejde si nimi väčšina detskej alebo dospelej populácie a hoci nie sú smrteľné, svojimi príznakmi sú dosť nepríjemné. Infekčné ochorenia, ktoré sa prejavujú na pokožke vyrážkami rôznej formy, sú zväčša vírusového charakteru a veľmi dobre sa im darí najmä v kolektívoch. My sa pozrieme na tie najčastejšie a na to, čím sú charakteristické.

Ovčie kiahne

Jedno z najčastejších detských ochorení u nás, ktoré však môže postihnúť aj dospelých, sú ovčie kiahne. Ide o infekciu spôsobenú vírusom varicella zoster, ktorá má sezónny charakter a objavuje sa najčastejšie buď v zime alebo začiatkom jari. Typicky postihuje deti v predškolskom a školskom veku, priemerný vek býva do 10 rokov.

Kiahne sa prenášajú kvapôčkovou cestou, čiže kašľom, slinami, kýchaním alebo rozprávaním. Výnimočne môže byť prenos aj nepriamo, napríklad dotykom rúk.

Inkubačná doba je dosť dlhá, môžu to byť až 3 týždne, no čo je dôležité, človek je infekčný už oveľa skôr a to aj bez toho, aby mal príznaky. To pomáha k šíreniu ochorenia, najmä v kolektíve. Vstupnou bránou vírusu do tela sú horné dýchacie cesty.

Prvým príznakom infekcie je horúčka, o jeden alebo dva dni neskôr sa k nej pridajú aj typické pľuzgiere. Tie obsahujú tekutinu, ktorá je infekčná, na čo si treba dať pozor. Najčastejšie sa pľuzgiere vyskytujú na trupe, tvári, končatinách a vo vlasoch. Po ich prasknutí vznikajú chrasty, ktoré samovoľne odpadnú, zvyčajne do 10 dní až 2 týždňov.

K ďalším príznakom patria bolesti hlavy a tela, únava, nevoľnosť a strata chuti do jedla. Počas ochorenia je nutná izolácia a symptomatická liečba. Tá zahŕňa oddych, pitný režim, tlmenie bolestí a dezinfekciu pokožky. Pľuzgiere treba nechať „dýchať“.

epidemic Rubella viral infection concept. skin bubble rash

Pásový opar

Vírus ovčích kiahní stojí aj za ďalším ochorením a to pásovým oparom. Po preliečení kiahní totiž vírus varicella zoster zostáva v organizme, dostane sa však do „spiacej“ formy. Ak príde k nejakému zásadnému oslabeniu imunity, napríklad v dôsledku prekonania iného ochorenia, vírus sa aktivuje v nervových gangliách a objavia sa prvé príznaky.

Tie sa pritom podobajú na chrípku. Prvé prichádzajú únava, malátnosť a zvýšená teplota, nasleduje svrbenie a bolesť pokožky, najčastejšie na hrudníku a chrbte. Po pár dňoch sa objavia prvé pľuzgiere vo veľkosti špendlíkovej hlavičky či hrášku.

Pľuzgiere môžu obsahovať vodnatú tekutinu, ktorá sa v niektorých prípadoch zakalí. Neskôr príde k ich zmene na chrastu, ktorá do 2 týždňov odpadne. Výskyt pľuzgierov je v zhlukoch, ktoré pripomínajú pásy, podľa čoho sa aj ochorenie nazýva pásový opar. Nebezpečný je vtedy, ak sa pľuzgiere začnú vyskytovať na tvári blízko očí alebo uší.

Pokiaľ ide o rizikové faktory, najviac sú na ochorenie náchylní ľudia nad 50 rokov, u ľudí nad 85 rokov je riziko až 50 %, najmä ak majú zásadne oslabenú imunitu.

Od prvých príznakov až do vyliečenia môžu prebehnúť 4 týždne, veľa závisí od priebehu a možných komplikácií. Súčasťou liečby je podávanie virostatík, analgetík v prípade bolestí a kortikosteroidov, ak treba tlmiť silnejšie bolesti a podporiť účinok virostatík. Na rany sa môžu použiť masti, krémy či gély, vhodné je aj posilnenie imunity.

Osýpky

Tretím ochorením, ktoré je sprevádzané charakteristickými vyrážkami, sú osýpky. Aj v tomto prípade ide o vírusovú infekciu, pôvodcom je RNA vírus paramyxoviridae. Ich šírenie je kvapôčkovou cestou, prípadne kontaminovanými predmetmi alebo priamym kontaktom. Vírus môže do tela preniknúť cez dýchacie cesty aj cez očné spojovky.

Inkubačná doba je zvyčajne do týždňa, maximálne do 12 dní. V prvom štádiu prichádza k výstupu telesnej teploty, potom nasledujú typické vírusové príznaky typu nádcha, kašeľ, únava a nechutenstvo. V ďalšom štádiu sa pridávajú vyrážky na koži.

Tie sú typické sfarbením v sýtočervenom odtieni, vyskytujú sa na trupe, chrbte, končatinách a na tvári. Najskôr sa pritom objavujú za ušami a na krku, odkiaľ sa rozšíria.

Súčasťou príznakov je aj výskyt červených škvŕn na mäkkom a tvrdom podnebí a belavých škvŕn na ústnej sliznici. Ak je ochorenie bez komplikácií, príznaky trvajú nanajvýš 14 dní. Kožné vyrážky postupne vyblednú, koža sa ošúpe a horúčka ustúpi.

Čo sa týka liečby, aj v tomto prípade je symptomatická. Dôležitá je izolácia, aby neprišlo k rozšíreniu nákazy, rovnako tak pokojový režim, dostatok tekutín a tlmenie horúčky. V prípade rizika sekundárnej bakteriálnej infekcie sa podávajú antibiotiká, ľuďom s oslabenou imunitou je možné dodatočné podávanie imunoglobulínov G.

Zdroj: PR servis, Foto: archív