Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Čo by mali spĺňať legíny na behanie

Napísal dňa 16. február 2022

Čoho sa držať pri výbere dámskych legín, aby ste sa v nich cítili dobre pri bežeckom tréningu aj maratóne?

Zamerajte sa na ich spracovanie, materiál a dĺžku, rovnako ako na vypracovanie švov, zipsov alebo vreciek.

Kvalita a spracovanie legín

Dámske legíny na beh by nemali byť ani príliš tesné, ani príliš voľné. Či vám vyhovujú, spoznáte najlepšie tak, že si ich vyskúšate a poriadne otestujete. Skontrolujte, či vám dobre sedia, držia na svojom mieste pri pohybe, nikde vás netlačia ani neškrabú.

Pozornosť venujte tiež spracovaniu švov a zipsov. Pri švoch ustrážte, aby boli ploché a hlavne pružné. Inak vám budú pri behu spôsobovať bolestivé odreniny. Pri zipsoch sa zamerajte na ich umiestnenie – napríklad zips v oblasti achilovky dokáže beh premeniť v nočnú moru.

Tip: Vedeli ste, že pri nákupe tovaru cez e-shop máte, podľa občianskeho zákonníka, právo na vrátenie tovaru bez udania dôvodu do 14 dní? Využite to a prezrite si širokú ponuku športových legín na Heuréke.

Chcite funkčný materiál

Akékoľvek športové oblečenie by malo byť vyrobené z funkčného materiálu, ktorý efektívne odvádza pot a rýchlo schne. To zaručí, že budete v suchu počas celej doby behu aj po ňom. Najčastejšie sa stretnete s kombináciou polyesteru a elastanu, ktorá bežeckým gatiam prepožičiava nielen priedušnosť a schopnosť odvádzať pot, ale aj tvarovú stálosť.Akú dĺžku legín zvoliť?

Sport woman sitting and resting after workout or exercise in fitness gym with protein shake or drinking water on floor. Relax concept. Strength training and Body build up theme. Warm and cool tone

Dĺžka bežeckých gatí sa odvíja od aktuálneho počasia. Zatiaľ čo v letných mesiacoch môžete vybehnúť v trojštvrťových legínach alebo bežeckých šortkách, akonáhle sa ochladí, uvítate dlhé legíny, vďaka ktorým budete mať v teple aj lýtkové svaly a achilovku. V zvlášť mrazivom počasí sa potom oplatí vrstviť, prípadne investovať do zateplených legín.

Myslite na detaily

Akonáhle beháte skôr kratšie trasy, oceníte legíny s vreckom, do ktorého sa vojdú kľúče alebo mobil. Iba si skontrolujte, či nie je vrecko príliš malé alebo naopak veľké, aby vám pri behu neprekážalo.

Tip: Legíny nemusia byť len na beh. Využijete ich na bežné cvičenie, napríklad na stacionárny bicykel vo fitku alebo obyčajnú prechádzku.

Určite sa nebráňte kúpe legín s reflexnými prvkami. Vďaka nim budete vidieť doslova za každého počasia a v každej dennej dobe. Najmä ak ste zvyknutá behať skoro ráno alebo večer, môže sa vám táto vymoženosť hodiť.

Ako sa starať o športové legíny 

Majte na pamäti, že odevy z funkčného materiálu si vyžadujú trošku inú údržbu ako vaše bežné oblečenie. Dámske legíny preto perte na kratšom programe, určenom na jemnejšie tkaniny, a to pri teplote do 40 °C. Používajte jemný prací gél, ideálne ten na športové oblečenie, a naopak úplne zabudnite na aviváž, ktorá oblečenie zbavuje jeho funkčných vlastností.

Tip: Ak ste neistá v tom, ako pri údržbe legín postupovať, riaďte sa informáciami na ich štítku. Ten vám napovie, aký prací program použiť, pri akej teplote legíny prať a či ich následne môžete dať do sušičky.

Zdroj: PR servis, Foto: archív