Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Pleť v tehotenstve

Napísal dňa 24. marec 2022

Prečo sa zhoršuje a ako sa o ňu správne starať?

Aj keď tehotenstvo spravidla patrí k najkrajším obdobiam v živote ženy, niekedy ho sprevádzajú rôzne nepríjemnosti, ktoré mnohým nastávajúcim mamičkám spôsobujú skôr vrásky. Jednou z nich potom môže byť aj rapídne zhoršená pleť následkom hormonálnych zmien. Je možné tomu predchádzať a ako najlepšie sa môžete v tehotenstve o svoju pleť starať?

Prečo sa pleť v tehotenstve zhoršuje

Počas tehotenstva sa odohráva v tele ženy hneď niekoľko zmien a tie sa pochopiteľne prepisujú do stavu pleti. Často sa potom stáva, že žena, ktorá mala predtým tvár doslova ako bábätko, náhle trpí aknóznou pleťou alebo nevzhľadnými vyrážkami. Pokožka totiž vplyvom androgénov produkuje oveľa viac mazu, a tak sú póry viac náchylné na upchatie a zapálenie.

Príčina je viac ako zjavná, na vine sú najmä hormóny. Pleť sa ale môže zhoršiť aj kvôli zlej starostlivosti, stresu alebo nevhodnej strave počas tehotenstva. Skrátka to, čo vám predtým sedelo, vám v inom stave môže skôr uškodiť a v kombinácii s hormonálnym kokteilom potom vzniká nejeden kožný problém.

Ako sa starať o pleť v tehotenstve

V prvom rade sa o seba starajte takpovediac zvnútra. Doprajte si pravidelnú a vyváženú stravu, prípadne siahnite po vhodných doplnkoch stravy. Pokiaľ to ide, uberte na práci aj strese a snažte sa dávať tú najväčšiu možnú pozornosť len a len sebe. Zamerajte sa aj na kvalitnú starostlivosť o pleť.

Dbajte na ranné aj večerné čistenie pleti, hydratujte pokožku špeciálnymi krémami a nebojte sa do svojej rutiny zaradiť prípravky s kyselinou hyalurónovou, vitamínmi C a E alebo napríklad s bambuckým maslom. A pre maximálny pocit starostlivosti môžete siahnuť aj po pleťových maskách alebo jemnom peelingu.

TIP: Nezabudnite sa starať o rastúce bruško. Koža na tehotenskom bruchu je oveľa viac náchylná na vysušenie, a preto pravidelne používajte pleťové mlieko.

Čoho sa radšej vyvarovať?

V tehotenstve sa vyhnite experimentovaniu s produktmi v oblasti kozmetiky. Stavte na osvedčené a ideálne prírodné prípravky. Pokiaľ vám vaše obľúbené produkty prestali vyhovovať, poraďte sa so svojou kozmetičkou či dermatológom o tom, ako by ste mali ďalej postupovať.

Tiež vynechajte najrôznejšie prístrojové ošetrenia, ako je napríklad laser, rádiofrekvencia alebo mezoterapia. Vyhnite sa botoxu, permanentnému make-upu aj akémukoľvek druhu tetovania. Zo starostlivosti o pleť vyraďte aj kyselinu salicylovú a retinoly.

Zdroj: PR servis, Foto: archív